Jan Miodek gościł na gali Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Językoznawca najpierw wyjaśnił znaczenie słowa "azbest", a następnie pozwolił sobie na dygresję i wyznał, że ma problem z takimi słowami jak "jakby" i "tak naprawdę", które są wplatane w zdania i używane w niewłaściwym kontekście.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024: Jan Miodek wyjaśnia znaczenie słowa "azbest"
We wtorek 10 grudnia poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024, którym zostało słowo "sigma", które w skrócie oznacza osobę odnoszącą sukcesy i pewną siebie.
Organizatorem konkursu było Wydawnictwo Naukowe PWN, a gala odbyła się we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki była utrzymana w stylistyce lat 60. Byliśmy na miejscu i widzieliśmy wszystko na własne oczy: Młodzieżowe Słowo Roku 2024 to Sigma. Zwycięzcę ogłosili Magda Gessler i Krzysztof Zalewski [wideo].
W gronie ambasadorów plebiscytu znaleźli się: językoznawca profesor Jan Miodek, Instagramerka Natalia Sisik, YouTuber Dominik Rupiński i Mery Spolsky. Youtuber Dominik Bos poprowadził tę galę.
Podczas gali organizatorzy przygotowali dla gości zabawę. Jan Miodek, Natalia Sisik, Dominik Rupiński uczestniczyli w językowym kole fortuny i musieli wyjaśnić znaczenie słów nominowanych w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2024.
W finałowej dwudziestce znalazły się też takie słowa jak "azbest", "skibidi", "oporowo", "czemó", "oi oi oi baka"czy "fr" (w znaczeniu "naprawdę") : Polscy politycy jako Młodzieżowe Słowa Roku 2024 [nasze porównanie].
W pewnym momencie Jan Miodek fachowo wyjaśnił, co oznacza słowo "azbest", które znalazło się w finałowej dwudziestce.
Azbest ma takie mineralne pochodzenie, coś bardzo rakotwórczego. A teraz to wyraz takiej swoistej dezaprobaty, ale ma właściwie dość puste znaczenie. Azbest wprowadza się do tekstu i to w ogóle cechuje bardzo wiele słów tej dwudziestki, bo to jest takie wplecione do tekstu z aprobatą, albo dezaprobatą, ale bez ścisłej definicji
- mówił na gali.
Jan Miodek: "Mam problem ze słowami "jakby" i "tak naprawdę". To już wolę azbest" [wideo]
W pewnym momencie Jan Miodek pozwolił sobie na pewną dygresję i powiedział, że ma problem z zaakceptowaniem poprawności takich słów jak "jakby" i "tak naprawdę", które są wplatane w zdanie i używanie w nieprawidłowym kontekście.
Mam problem ze słowami "jakby" i "tak naprawdę". Można się spodziewać zdań typu: "I poszedłem jakby do szkoły", a naprawdę poszedł do szkoły. Albo "tak naprawdę" jako co drugie słowo, to już wolę azbest, czy skibidi
- powiedział Jan Miodek.
Wszystko się nagrało i widać to na naszym wideo.
Źródło: Styl.fm Exclusive
Tak gala Młodzieżowe Słowo roku 2024 wyglądała w naszym obiektywie.