1. Motywuj się odpowiednio

Co zwykle popycha cię do działania? Wyobrażasz sobie swoją idealną sylwetkę, bez grama niepotrzebnego tłuszczu? Niestety, ta metoda nie jest skuteczna. Kiedy nie bierzemy pod uwagę możliwych błędów, łatwiej przychodzi nam poddanie się przed osiągnięciem celu.

W motywacji do odchudzania najważniejsze są dwie rzeczy:

- Myślenie o korzyściach

- Analizowanie przeszkód

2. Analizuj poprzednie próby (o ile takie podejmowałaś)

Jeśli to nie pierwszy raz kiedy próbujesz zrzucić wagę, skup się na analizie poprzednich prób, aby wyciągnąć z nich wnioski. Oto krótka lista możliwych powodów, przez  które nie udało ci się schudnąć:

- Nierealistyczne cele, bądź ich brak

- Łamanie diety

- Rozkojarzenia

- Brak planowania posiłków i ćwiczeń

- Oczekiwanie widocznych rezultatów w krótkim czasie

- Zła dieta

3. Opracuj plan posiłków

Ścisły plan posiłków pozwoli ci odżywiać się systematycznie i dostarczać organizmowi tyle składników odżywczych ile potrzebuje. Możesz zasięgnąć pomocy specjalisty bądź spróbować opracować taki plan własnoręcznie.

4. Opracuj plan ćwiczeń

Często najbardziej efektywną strategią odchudzania jest połączenie diety i ćwiczeń. Tak więc, jeśli masz już gotowy plan diety, czas na plan ćwiczeń. Znajdź wysiłek fizyczny, który cię interesuje, bądź sprawia ci przyjemność. Możesz spróbować spalać kalorie poprzez chodzenie, bieganie, pływanie, czy jazdę na rowerze, lub zdecydować się na podnoszenie ciężarów.

5. Ustal, które nawyki pomogą ci osiągnąć sukces

Aby skutecznie schudnąć, musisz wpoić sobie pewne nawyki. Dla przykładu, jedzenie jaj na śniadanie przyspieszy utratę wagi, podobnie jak picie dodatkowego 1.5 litra wody dziennie.

Istnieje też mnóstwo pokus, których musisz nauczyć się unikać. Widzisz w pracy miseczkę z cukierkami? Korci cię aby wziąć parę do kieszeni? Zwalcz tę pokusę, przypominając sobie o ustalonym celu.

6. Wykorzystaj internet

Zawsze trudno jest rozpocząć walkę z nadwagą. Nie bój się zasięgnąć rady w internecie. Strony zbierające osoby skupione na tym samym celu są w stanie dostarczyć dużej dawki wzajemnej motywacji i skorygować wiele błędów.

7. Bądź gotowa na potknięcia

Każdy człowiek popełnia błędy. Ważne, aby nauczyć się wyciągać z nich wnioski. Następnym razem pomyślisz dwa razy zanim zdecydujesz co jest dla ciebie ważniejsze – trening, czy nowy odcinek serialu w telewizji. Nie bój się potknięć i pozwól sobie raz na jakiś czas na chwilę słabości, ale nie zapominaj o swoim celu.

8. Nagradzaj się

Nawet malutka nagroda jest w stanie zmotywować nas do dalszych działań. Tak więc, jeśli czujesz, że twoja motywacja zaczyna słabnąć, podziękuj sobie za swoją wytrwałość i odpręż się (oczywiście chwilowo). Spraw sobie nagrodę w postaci czegoś o czym od dawna marzyłaś, poświęć chwilę na zdanie sobie sprawy jak daleko już zaszłaś, wprowadź poprawki do swojego planu (jeśli to konieczne) i wróć do akcji z nową energią.

Bonus: Oto 2 ćwiczenia, od których możesz zacząć swoją walkę:

Jednonożna „deska” to wzmacniacz metabolizmu. Dodatkowo, ćwiczenie to wzmacnia mięśnie brzucha, zwiększa giętkość, łagodzi bóle pleców, poprawia balans i sylwetkę, a także poprawia nastrój.

Jak je wykonać:

- Połóż się, wspierając się na przedramionach i brzuchu

- Podnieś biodra i napnij mięśnie. Tylko przedramiona i palce stóp powinny dotykać ziemi

- Upewnij się, że łokcie znajdują się bezpośrednio pod ramionami, a nadgarstki są w prostej linii z łokciami

- Podnieś jedną nogę najwyżej jak potrafisz

- Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund, a następnie zmień nogę

Celem tego ćwiczenia jest kształtowanie pośladków, wzmocnienie mięśni brzucha, ramion i bioder.

Jak je wykonać:

- Zacznij na dłoniach i kolanach

- Powoli unieś jedną nogę i zegnij ją w kolanie, tak aby tworzyła kąt 90 stopni

- Powoli unoś i opuszczaj nogę. Skup się na płynnym ruchu pośladka

- Biodro, udo i kolano powinno znajdować się w jednej linii, równolegle do podłogi

- Powtórz ćwiczenie 15 razy, a następnie zmień nogę

Źródło: brightside.me