Stopa grecka jest jednym z trzech rodzajów stóp, które wyróżnia się ze względu na długość palców. U ludzi najczęściej spotkać można stopę egipską (ma ją 70 proc. populacji) - najdłuższym palcem jest tutaj paluch. Najrzadszym typem jest stopa rzymska, zwana inaczej kwadratową (ma ją ok. 10 proc. ludzi na całym świecie) - palce pierwszy, drugi i trzeci mają niemal identyczną długość. Stopą grecką (stopą Mortona), w której najdłuższym palcem jest palec drugi, może pochwalić się 20 proc. populacji.

Jeśli ty lub twoi bliscy mają stopę Mortona, koniecznie sprawdź, jakie to niesie za sobą konsekwencje.

Posiadanie stopy greckiej wiąże się z predyspozycjami do pewnych schorzeń i deformacji stóp. U osób ze stopą grecką najbardziej obciążony jest palec drugi, on też najczęściej ulega urazom. Często też dochodzi do jego deformacji - powstaje palec młotkowaty (w największym skrócie: z powodu przykurczu w stawie, palec jest w ciągłym zgięciu, pojawia się ból, na grzbiecie palca powstają bolesne odciski; zniekształcenie to dotyczy palców od drugiego do piątego).

Stopa grecka może wiele powiedzieć o osobowości swojego właściciela. Mówi się, że osoby, u których drugi palec stopy jest najdłuższy są inteligentne, kreatywne, pełne energii, do życia podchodzą z optymizmem, są otwarte na nowe znajomości. Minusem może być zbyt duża impulsywność i podatność na stres. Stopy greckie często mają artyści i sportowcy.