Wosk został stworzony przez nasz organizm, aby zapobiec wnikaniu bakterii i brudu do kanału słuchowego. Lepka wydzielina utrzymuje nasze uszy czyste, zdrowe i prawidłowo funkcjonujące. 

Oto kilka przykładów wydzieliny z ucha, która może nam wiele powiedzieć o zdrowiu: 1. Żółta, wilgotna i lepka

Jest to najbardziej popularny rodzaj woskowiny wśród dorosłych. Pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie ucha i zapobiega wnikaniu brudu i drobnoustrojów. 

2. Szara wydzielina

Szara woskowina może wydawać się niezwykła, ale jeśli widzisz ją na swoim waciku, nie trzeba się martwić. Szarość wosku jest zwykle wynikiem naturalnego procesu czyszczenia ucha. Ale jeśli jest on suchy i kruszy się, a do tego ucho Cię swędzi, może być objawem zapalenia. Jeśli zauważysz takie objawy, to najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

3. Blado-żółty kolor

Ten kolor jest najczęściej spotykany u dzieci. Mają one tendencję do produkowania dużo więcej woskowiny niż dorośli, stąd jaśniejszy kolor. 

4. Lepka i ciemna wydzielina

Woskowina, ciemniejsza niż normalnie, oznacza, że organizm poci się bardziej niż zwykle. 


5. Ciemne grudki

Lęk i stres może doprowadzić do tego, że nasze ciało produkuje więcej woskowiny. Pocenie się może także zwiększyć jej produkcję, przez co może dojść do blokowania kanału słuchowego i chwilowej utraty słuchu. Jeśli zauważysz, że Twoja woskowina jest ciemna i gęsta, należy regularnie czyścić uszy, w celu uniknięcia problemów. 

6. Żółto-biała woskowina

Żółto-białe zabarwienie i jest oznaką chorób alergicznych, a także procesów dermatologicznych toczących się w obrębie ucha. Przykładem może być postać uszna półpaśca. 

7. Czarny lub ciemnobrązowy kolor wydzieliny

Ciemnobrązowy lub nawet czarny kolor woskowiny może wyglądać dość przerażająco. Ale dobrą wiadomością jest to, że nie ma potrzeby się martwić. Ciemny kolor może być po prostu wynikiem nadprodukcji. 

8. Wodnisty wyciek

Od czasu do czasu, woskowina może po prostu płynąć z uszu, ale kiedy wylewa się ona w nadmiernych ilościach i zawierają ropę lub krew, jest to pewny znak problemów z błoną bębenkową. W tym przypadku, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. 

9. Woskowina z krwią

Obecność krwi w woskowinie może być niepokojącym objawem. Może być to wynikiem drobnych urazów przewodu słuchowego, ale również nowotworu. Jeśli zauważysz krew w woskowinie, skonsultować się z lekarzem. 

Następnym razem, gdy będziesz czyścił uszy, uważnie przyjrzyj się wacikowi!