Poza lodówką:

1. Zawiń ogonki bananów folią aluminiową

Wraz z dojrzewaniem, banany produkują etan, który przyspiesza ten proces, prowadząc do gnicia. Zawijając ogonki folią przedłużysz świeżość owocu do 4-5 dni.

2. Przechowuj cebulę w nylonowych pończochach

Zbyt duża wilgotność przyspieszy gnicie cebuli. Najlepiej przechowywać ją w chłodnym i zacienionym miejscu. Trzymanie ich w pończochach zapewni im swobodny dostęp powietrza, przedłużając ich świeżość.

3. Czosnek lubi ciemne miejsca o niskiej wilgotności

Najlepszym sposobem na przechowywanie czosnku jest umieszczenie go w pojemniku lub papierowej torbie, w ciemnym i suchym miejscu. Nienaruszona główka zachowa świeżość przez 2 miesiące.

4. Pietruszka, kolendra, bazylia: umieść łodygi w pojemniku z wodą i zostaw je w temperaturze pokojowej (bez mycia)

W taki sposób zachowają świeżość przez 4-5 dni.

5. Pomidory powinny być przechowywane w temperaturze powyżej 10ºC aby zachowały swój smak

Im bardziej dojrzałe pomidory, tym lepszy smak. Przechowywanie ich w lodówce sprawia, że nie mogą one w pełni dojrzeć.

W lodówce:

1. Umieść (niemyte) pieczarki w papierowej torbie z pietruszką

Zbyt wczesne mycie pieczarek jest błędem, gdyż kontakt z wilgocią skróci ich przydatność do spożycia. Warto przechowywać je w papierowej torbie z pietruszką, gdyż zapobiegnie ona powstawaniu ciemnych plam na powierzchni grzybów.

2. Dokładnie osusz sałatę, szpinak i kapustę po umyciu, aby dłużej zachowały świeżość

Umyj liście pod dużą ilością zimnej wody, a następnie rozłóż je na ręczniku papierowym, zawijając go w celu dokładnego osuszenia. Następnie, przełóż je do szczelnego pojemnika. Dzięki temu warzywa te zachowają świeżość nawet do 2 tygodni.

3. Jeżeli wykorzystałaś tylko połówkę cytryny, zawiń drugą część w folię aluminiową lub posyp ją solą

Takie przechowanie utrzyma świeżość przekrojonego owocu przez 3 dni, bez zmiany smaku i koloru. Jeśli wykorzystasz sól, przed użyciem drugiej połówki cytryny wystarczy dokładnie opłukać ją pod wodą.

4. Aby zachować świeżość obranych ziemniaków, umieść je w pojemniku z wodą i octem

Świeżo obrane ziemniaki szybko zaczynają szarzeć. Aby temu zapobiec, umieść je w pojemniku, zalej wodą, i dodaj kilka kropel octu, a następnie wstaw do lodówki. Zachowają one świeżość przez 3-4 dni.

5. Jeśli banany są już bardzo dojrzałe, możesz przechowywać je w zamrażarce i wykorzystać do smoothie

Obierz je ze skóry, przetnij na pół i umieść w szczelnym pojemniku lub zapinanej torebce foliowej. Po umieszczeniu w zamrażarce zachowają one świeżość przez 2-3 miesiące.

Źródło: brightside.me