Przypadek 18-latka z Indii został opisany w czasopiśmie medycznym "The New England Journal of Medicine". Nastolatek trafił do szpitala z drgawkami całego ciała. Rodzice chłopaka poinformowali lekarzy, że ich syn przez tydzień uskarżał się na ból w pachwinie. Podczas hospitalizacji u pacjenta wystąpiły kolejne niepokojące objawy, m.in.: dezorientacja, obrzęk prawego oka i ból w prawym jądrze. 

Pacjent został poddany badaniu rezonansem magnetycznym. Jego wyniki zszokowały lekarzy. Okazało się, że w całym mózgu 18-latka znajdowały się torbiele tasiemca. Zlokalizowano je również w oku i prawym jądrze pacjenta.

Leczenie lekami przeciwpasożytniczymi nie było wskazane w przypadku 18-latka, ponieważ mogłoby to pogłębić u niego stan zapalny i obrzęk mózgu. Lekarze byli bezradni, chłopak zmarł.

Lekarze stwierdzili, że zmiany w mózgu nastolatka odpowiadały chorobie zwanej wągrzycą, która przez Światową Organizację Zdrowia definiowana jest jako „pasożytnicza infekcja centralnego układu nerwowego wywoływana przez postacie larwalne tasiemca uzbrojonego "Taenia solium”. Wągrzyca jest chorobą świń, a u człowieka występuje przypadkowo. Do zakażenia może dojść w wyniku spożycia surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego z wągrami. Prawdopodobnie w taki właśnie sposób zaraził się nastolatek z Indii.

Larwy tasiemca mogą rozwijać się w różnych narządach: mózgu, oku, w rdzeniu kręgowym, mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i tkance podskórnej. Objawy choroby to: drgawki, wymioty, silne bóle głowy, zaburzenia widzenia i zaburzenia psychiczne (halucynacje, spowolnienie, zaburzenia emocjonalne, apatia, amnezja, demencja).