Termin Wielkanocy jest zmienny. Zazwyczaj data ta przypada na kwiecień, ale czasem święto te wypada też w marcu. Proces ustalania terminu odbywa się z pomocą zjawisk astronomicznych. Dlatego też możliwe jest przewidzenie z wyprzedzeniem nawet na kilkaset lat w przód, kiedy dokładnie przypadnie Niedziela Wielkanocna.

Zasady wyznaczania Wielkanocy określono w 326 roku. Ustalenia zapadły na Soborze Nicejskim. Według nich święta wielkanocne przypadają zawsze w najbliższą niedzielę po pierwszej Paschalnej Pełni Księżyca. Czyli w niedzielę po pierwszej pełni następującej po 20 marca - przypomina twojapogoda.pl.

Ale w tym roku tak nie będzie, bo raz na 19 lat zdarza się wyjątek. Według metodologii astronomicznej wiosna miała swój początek 20 marca o godz. 22.58. Natomiast pierwszą wiosenną pełnię można było zaobserwować już niespełna 4 godziny później, o godzinie 2.43.

Kościół kieruje się nie astronomiczną datą pełni Księżyca, a kościelną. Jest między nimi rozbieżność. Dlatego Wielkanoc wypadnie w 2019 roku 21 kwietnia, a nie 24 marca.