Według badań, szacuje się, że ta przewlekła i postępująca dolegliwość dotyka do 50% -60% kobiet po menopauzie. Należy jednak pamiętać, że nie tylko dojrzałe kobiety cierpią z powodu tej dolegliwości. 

Jakie są objawy suchości pochwy?

Kobiety z tym stanem mogą mieć różne objawy, które mogą obejmować ból pochwy i sromu, zewnętrzne i wewnętrzne podrażnienie i swędzenie oraz bolesne stosunki seksualne. Suchość pochwy jest głównie spowodowana obniżonym poziomem estrogenów. 

Czynniki, które mogą prowadzić suchość pochwy: 

1. Zmiany hormonalne

Zmniejszenie poziomu estrogenów w trakcie menopauzy, po porodzie lub podczas karmienia piersią jest jedną z najczęstszych przyczyn suchości pochwy, ponieważ wydzielanie śluzu jest zależne od tego hormonu. Estrogen należy do grypy hormonów steroidowych, wspomagających utrzymanie układu rozrodczego w zdrowiu. Kiedy poziom estrogenu maleje, prowadzi to do spadku elastyczności tkanek, wyściółka ścian pochwy staje się cieńsza, co powoduje, że jest on bardziej podatna na infekcje. 

2. Problemy seksualne

Niewystarczające pobudzenie seksualne może również prowadzić do zwiększenia suchości pochwy. Ze względu na niskie libido lub zupełny brak współżycia, produkcja wydzieliny jest zbyt mała, aby utrzymać pochwę w zdrowiu. Z tego powodu warto uprawiać seks w każdym wielu, jeśli mamy do tego okazję. 

3. Alergeny i chemikalia

Do wnętrza pochwy mogą dostawać się mydła, detergenty, czy też perfumy oraz różne alergeny. Niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na działanie tych substancji, co będzie prowadzić do zaburzeń w produkcji śluzu oraz nasilenia objawów suchości pochwy. 

4. Stres i rozdrażnienie

Stres i lęki mogą powodować mniejsze zainteresowanie seksem, co może prowadzić do suchości pochwy. 

5. Leki

Niektóre alergie i leki na zimno zawierają środki zmniejszające przekrwienie, które mogą zmniejszyć wilgoć w wielu częściach ciała, w tym pochwy. Leki przeciw estrogenom mogą powodować suchość w pochwie. 

Leczenie suchości pochwy 

Istnieje wiele kuracji na suchość pochwy, takich jak: terapia zastępcza hormonalna, żele, lubrykanty, kremy estrogenowe i inne preparaty miejscowe. 

Alternatywne rozwiązania 

Spożywanie bogatej w soję i produkty sojowe diety pomoże złagodzić objawy suchości pochwy, ponieważ naśladują one działanie estrogenu. Warto również jeść nasiona lnu i żywność bogatą w witaminę E, czyli orzechy, morele i zielone warzywa. Dzięki temu stan Twojej pochwy może w naturalny sposób ulec poprawie.