Silny wiatr i ulewne deszcze z podtopieniami, gdzie indziej susze i długo utrzymujący się śnieg. Wiosna nie będzie sprawiedliwa dla mieszkańców Europy.

Jak prognozują eksperci z serwisu AccuWeather, najwięcej powodów do radości będą mieli mieszkańcy Francji i południa Wielkiej Brytanii. Do nich wiosna dotrze najszybciej, będzie wyjątkowo spokojna i łagodna. To miła odmiana po ostatnim marcu, kiedy w Londynie i Paryżu często padał śnieg.

Ma to być zasługa układu wysokiego ciśnienia, który umacnia się nad Zatoką Biskajską.

Sucho i ciepło

Dzięki niemu w marcu we Francji termometry mają regularnie pokazywać 15 kreskę. W kwietniu - mogą przekraczać nawet 25. Wyż znad wschodniego Atlantyku wpłynie też na pogodę na Półwyspie Iberyjskim - będzie sucho i ciepło. Wysoka temperatura i brak deszczu może być problemem dla rolników w środkowej Europie - w tym w południowo-zachodniej Polsce.

Zupełnie inaczej ma wyglądać początek wiosny na północ i północny wschód od wyżu. Tam będzie mokro i chłodno. Na Morzu Północnym spodziewane są sztormy, a skutki tego typu pogody odczują też mieszkańcy północno-zachodniej Polski.

W Polsce wiosna ma się opóźnić

Mocny wyż zaciągający afrykańskie powietrze do zachodniej Europy sprawi, że we wschodniej części kontynentu śnieg i chłód pozostaną na dłużej. Opadów białego puchu możemy się spodziewać nie tylko w lutym i marcu, ale i kwietniu.