Radni złożyli hołd zmarłemu prezydentowi Gdańska


Uroczystą sesję Rady Miasta w Dworze Artusa rozpoczęła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy w hołdzie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Wzięli w nim udział radni wszystkich kadencji od 1990 roku.

Podczas uroczystości Pawła Adamowicza wspominali, m.in. wieloletni przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, a także bliski przyjaciel zmarłego prezydenta Aleksander Hall. Wspominając zmarłego włodarza, mówili o tym, że kochał Gdańsk, że był człowiekiem otwartym, oraz że był taki sam w życiu prywatnym, jak i publicznym.

Podczas uroczystej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę, w której złożyła hołd prezydentowi Adamowiczowi.

Na uroczystości pojawili się, między innymi: arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, historyk i były przewodniczący Rady Miasta Gdańska Andrzej Januszajtis, poprzedni prezydent Gdańska Tomasz Posadzki (był prezydentem Gdańska od 1994 do 1998), a także posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Uroczysta sesja trwała około 40 minut. Około godziny 15:40 uczestnicy spotkania wyruszyli z Dworu Artusa do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie o godz. 17:00 wystawiono trumnę z ciałem śp. Pawła Adamowicza.

Przed ECS zebrał się tłum ludzi, którzy oczekują na wejście do budynku, by pożegnać się ze zmarłym prezydentem.

Sentymentalna trasa

W piątek uroczystości pożegnalne rozpoczną się o godzinie 17:00 od wyprowadzenia trumny z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej. Kondukt żałobny wyruszy do Bazyliki Mariackiej ulicami Gdańska, gdzie będzie mijał miejsca związane z życiem i działalnością prezydenta Pawła Adamowicza.

Trasa, nazwana sentymentalną, będzie wiodła ulicami: Doki, Łagiewniki, Stolarską, Podwale Staromiejskie, Pańską, Węglarską, Piwną.

- Kondukt żałobny minie I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczał prezydent, przejdzie obok ul. Miniszki, na której znajduje się mieszkanie, gdzie się wychował -mówiła Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska – Przejdzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 50, do której również uczęszczał. Minie kościół św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony oraz skręci przy Baszcie Jacek, w pobliżu placu z Pomnikiem Jana III Sobieskiego, gdzie prezydent Adamowicz uczestniczył w manifestacjach Ruchu Młodej Polski. Następnie ulicą Piwną podjedzie pod wejście główne Bazyliki.

Wzdłuż trasy konduktu dla pieszych będą dostępne tylko chodniki, zaś jezdnią będzie poruszał się kondukt żałobny. Po wniesieniu trumny do bazyliki Mariackiej zostanie odprawiona msza święta i trumna zostanie wystawiona do godziny 24.00.

W sobotę o godzinie 12.00 rozpocznie się msza pogrzebowa w Bazylice Mariackiej. Nad bezpieczeństwem uczestników pogrzebu oraz wszystkich mieszkańców czuwać będzie ok. 1200 policjantów ze wszystkich pionów.

Honorowe obywatelstwo

W czwartek, Rada Miasta Stołecznego Warszawy nadała zmarłemu prezydentowi Gdańska, Pawłowi Adamowiczowi Honorowe Obywatelstwo m.st. Warszawy. – Paweł Adamowicz pozostanie dla nas niedoścignionym wzorem samorządowca, człowieka czynu głęboko wierzącego w pojęcie misji w życiu publicznym – głosi stanowisko Rady Warszawy. – Rada m.st. Warszawy apeluje do liderów i uczestników życia społecznego i politycznego w Polce o bezwzględne przeciwdziałanie mowie nienawiści i agresji w życiu publicznym. Różnice poglądów nie mogą być wyrażane przez pogardę i nietolerancję, jesteśmy sobie nawzajem winni szacunek, solidarność i akceptację – zgodzili się Radni.

Kondolencje złożył także prymas Polski, abp Wojciech Polak. – Modlitwą i myślą staję przy trumnie śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie przez Jego ręce i serce stało się udziałem wielu osób. Działo się tak w przeszłości, gdy podejmował działalność opozycyjną w czasach PRL, poprzez troskę o uchodźców i emigrantów, którą wyrażał jako Prezydent Gdańska, aż po udział w tragicznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego dziękował za okazywane dobro, szczodrość i solidarność. Niech Zmartwychwstały Chrystus, którego odnalazł i wyznawał w Kościele jako Drogę, Prawdę i Życie, w swoim miłosierdziu obdarzy Go łaską pokoju i życia wiecznego – napisał w liście, skierowanym do metropolity gdańskiego - abp Sławoja Leszka Głódzia.

Nożownik zaatakował na oczach tłumu

Śmierć Pawła Adamowicza wstrząsnęła całą Polską. Prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika podczas 27. finału WOŚP. Morderca rzucił się na niego na scenie, na oczach tłumu. – Nazywam się Stefan. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz – krzyczał.

27-latek kilkakrotnie dźgnął prezydenta Gdańska nożem. Paweł Adamowicz był reanimowany na scenie. Stamtąd trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie lekarze operowali go przez kilka godzin. Choć specjaliści walczyli o życie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza nie udało się uratować. Zmarł.

Stefan W., który dźgnął prezydenta Gdańska nożem, po ataku został zatrzymany przez policję. Odpowie za zabójstwo. Grozi mu za to dożywocie.