W Polsce za akumulatorową wiertarko-wkrętarkę zapłacimy 349 zł. To według marketerów Lidla prawdziwy "Hit cenowy”.

Kłopot w tym, że w niemieckim Lidlu jest on jeszcze bardziej „hitowy”. Tam cena tej samej wiertarko-wkrętarkę jest o blisko 100 zł niższa i kosztuje 59,99 euro.

Obie oferty porównał użytkownik serwisu Wykop.pl, czym poruszył społeczność oburzoną różnicą w cenach.

Lidl wyjaśnia

Zapytaliśmy przedstawicieli Lidl Polska, o powody takich różnic w cenach w ramach tej samej sieci operującej w sąsiadujących ze sobą krajach. - Na kształtowanie się wysokości cen produktów w danym kraju wpływa wiele czynników, w tym m.in. wielkość dokonywanych zamówień u dostawców, koszty transportu i magazynowania, wysokość VAT, akcyzy czy koszt produkcji opakowań – poinformowała nas Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska.

Jak przekonuje Lidl, w przypadku wspomnianej wiertarko-wkrętarki, znaczenie ma mieć efekt skali. – Na rynku niemieckim działa ponad 3000 sklepów Lidl, w Polsce natomiast ponad 630. Oznacza to, że Lidl w Niemczech, przy składaniu zamówień u dostawców, posiada blisko pięciokrotnie większą siłę nabywczą, co przekłada się na obniżenie jednostkowych cen produktów – przekonuje Aleksandra Robaszkiewicz.

Ten sam produkt ceny różne

Ale podobne przypadki zdarzają się w wielu innych sieciach operujących w Polsce i za granicą. Przykłady różnic wyszczególnił choćby UOKiK, który przebadał ponad sto produktów oferowanych w Polsce i Niemczech i wydał na ten temat szczegółowy raport.

Również przedstawiciele Lidla przyznają, że analogicznych różnic cenowych można doszukać się więcej. Choć jak zaznacza Lidl, w ramach elektro-narzędzi można znaleźć różniące się cenowo oferty z korzyścią dla polskiego klienta.

- Chcielibyśmy podkreślić, że w sklepach Lidl Polska znaleźć można wiele artykułów przemysłowych, które w Polsce mają niższą cenę niż za granicą. Przykładem z bieżącej oferty może być akumulatorowa szlifierka kątowa, która w Polsce kosztuje 444 zł, w Niemczech 511,7 zł – zaznacza Aleksandra Robaszkiewicz.

Lidl wskazuje więcej przykładów: akumulatorowa piła ręczna w Polsce kosztuje 477 zł. W Niemczech za taki sprzęt należy zapłacić 511,7 zł. Kolejnym przykładem jest akumulatorowa wiertarkowkrętarka, która kosztuje 149 zł w Polsce, a w Niemczech 171,95 zł. - Możemy także wspomnieć zestaw termoloków 800W cena w Polsce to 119 zł, natomiast w Niemczech 141,85 zł – wylicza Robaszkiewicz.