- Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że większość mrożonych warzyw, w tym kukurydzę słodką, należy ugotować przed spożyciem. Dotyczy to również sytuacji, gdy mrożone warzywa są dodawane do sałatek, produktów typu smoothie czy dipów. Należy zawsze przygotowywać żywność zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie produktu - czytamy w komunikacie wydanym przez GIS. Ostrzeżenie zostało wydane ze względu na kolejne zatrucia listeriozą, do których doszło w Europie. Wszystko wskazuje na to, że za zatruciami stoi mrożona kukurydza wyprodukowana przez jedną z węgierskich firm. Bakterie miały zostać wykryte również w mrożonym szpinaku i zielonej fasolce.

Węgierskie władze podjęły decyzję o wycofaniu wszelkich mrożonych warzyw pochodzących od firmy, w której produktach wykryto bakterię. Zakład produkcyjny ma zostać poddany gruntownemu oczyszczeniu i kwarantannie.

Listerioza jest rzadką, ale poważną chorobą wywoływaną przez bakterię Listeria monocytogenes, która jest przede wszystkim groźna dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt. Listeria monocytogenes charakteryzuje się wysoką zjadliwością - nawet 20 do 30 procent infekcji kończy się śmiercią.