Nie od dziś wiadomo, że ludzie aktywni zawodowo, dłużej  zachowują pełnię sprawności umysłowej. Jak się jednak okazuje, praca to miecz obosieczny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne opublikowali wyniki badań, z których wynika, że praca przez około 25 godzin w tygodniu (22-27 dla kobiet i 25-30 dla mężczyzn) dobrze stymuluje mózgi osób po 40. roku życia, ale jednocześnie ich nie męczy i nie powoduje zbyt wielkiego stresu. Jeśli praca ich trwa dłużej niż 25 godzin, korzyś z ich pracy zaczyna proporcjonalnie maleć, a zamiast tego pojawia się przemęczenie i stres. A to właśnie zmęczenie i stres powodują, że człowiek pracuje mniej wydajnie. Badania pokazują  też, że mózgi osób pracujących ponad 60 godzin tygodniowo działają dużo mniej sprawnie niż tych, które w ogóle nie pracują zawodowo !

Prof. Colin McKenzie, który kierował eksperymentem, wyjaśnił, że badania były przeprowadzane na Australijczykach i wyniki w innych krajach mogą być zupełnie inne. Jak wiadomo na poziom stresu pracowników ma wpływ nie tylko to, ile godzin pracują.

Naukowcy nie badali w ogóle osób przed 40. rokiem życia, więc nie wiadomo, ile oni powinny pracować, żeby osiągać zadowalające wyniki.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Chcielibyście pracować tylko 25 godzin w tygodniu?