Wszyscy fani psów jednogłośnie twierdzą, że nie ma nic piękniejszego niż widok malutkiego szczeniaka który dopiero poznaje świat. Psi rodzice również powinni być dumni z tego powodu. Tak podpowiada nam intuicja. Nie sprawdziło się to jednak w odniesieniu do tego labradora.

Właściciel pokazał mu jego własnego szczeniaka. Jednak pies nie bardzo wiedział jak zachować się w tej sytuacji. Subtelnie odsuwał się kiedy dłonie ze szczeniakiem zbliżały się ku jego pyskowi.

Czas jednak nie zmieniał niczego. Właściciel próbował zapoznać psią rodzinę ze sobą, lecz starszy pies stawiał otwarty opór. Kiedy tylko szczeniak zbliżył się do niego on prawie uciekł z kanapy:

Może się nam to wydawać zabawne czy nawet śmieszne, lecz sprawa może być na prawdę poważna .Psi behawioryści tłumaczą często, dlaczego duże psy boją się tych małych.

Taki szczeniak w domu oznacza, że dotychczasowy tryb życia psa zupełnie się zmienia. Nie ukrywajmy, psy razem z ludźmi tworzą stada i te mają swoją hierarchię. Szczeniaczek zupełni ją burzy. Starszy pies jest przyzwyczajony do pewnych rytuałów, a nowy przybysz definitywnie je zaburza. Może się pojawić reakcja lękowa.

Wystraszony pies może zacząć się chować, ''jęczeć'' czy odmówić nawet jedzenia. Dorosły pies skonfrontowany ze szczeniakiem może naprawdę poczuć się zagrożony.

Dlatego nowego członka stada należy odpowiednioprzedstawić tym starszym i zrobić to z odpowiednim uprzedzeniem. Pies potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do zmian.