Jesteśmy tuż o krok od rozpoczęcia się MŚ w piłce nożnej, które w tym roku odbędą się w Rosji. Planowany start odbyć się ma 14 czerwca, więc przygotowania w pełni.

Mistrzostwa to nie tylko świetna zabawa dla fanów, jest to również sprawdzenie jak zespoły radzą sobie na tle innych państw. Jest to również okres w którym sprzedaż idzie w najlepsze. W czasie trwania zawodów najwięcej zarabiają Ci, którzy sprzedają najlepsze gadżety...

Idealną ideą chcieli pochwalić się producenci wody butelkowanej ''Swiatoj istocznik'' (''Święte źródło''), którzy chcieli sprzedawać butelki w kształcie piłki.

Sama idea wprawiała w zachwyt nawet starych wyjadaczy ze względu na swój kształt. Niestety, wygląd i pomysł nie zawszę idą w parze z bezpieczeństwem. Okazało się, że butelki nie do końca były bezpieczne.

O niebezpieczeństwie poinformowali pracownicy gazety ''Fontanka''. Uczynili to po niedoszłym pożarze w ich redakcji.

O czym zapomnieli twórcy? Wygląda na to, że nie wzięli pod uwagę praw fizyki rządzących tym światem. Butelka wypełniona płynem działa bowiem jak soczewka skupiająca promienie słoneczne. Promienie skupione na małym obszarze powodowały pożar.

Redaktorzy zostawili butelkę z wodą na podłodze, na słońcu i nie zdając sobie sprawy z zagrożenia zajęli się swoimi obowiązkami. Po pewnym czasie do ich nozdrzy dostał się dym i mając szczęście, bardzo szybko zlokalizowali, skąd pochodzi - z topiącej się podłogi!

Nie wierzyli w to co widzieli więc, postanowili sprawdzić czy to na pewno prawda. Przeprowadzili prosty eksperyment: początkowo przy "piłce" położyli kartkę, która spłonęła w nie całą minutę. Nie dużo więcej czasu zajęło podpalenie pudełka zapłek.

Butelka, która wznieca ogień Fot. Fontanka Ru | YouTube | Printscreen

Opowiadano u was w szkole jak za pomocą zwykłej lupy wzniecić pożar? Dokładnie tak samo działa nieszczęsna butelka, a wiedział o tym już Archimedes, który podobno za pomocą soczewki podpalił rzymską flotę, która oblegała Syrakuzy.

Jeśli porównamy kulę i cylinder, to zwykła butelka cylindryczna skupia światło tylko w jednej płaszczyźnie. Soczewka kulista w dwóch płaszczyznach i gromadzi więcej energii

- wyjaśnił redaktorom ''Fontanka'' fizyk Artem Korzimanow.

Butelka ''Świętego źródła'' jest okrągła i na szczęście próżno szukać takiej w polskich sklepach. Jednak nie oznacza, to że te z których korzystamy na co dzień są w 100% bezpieczne.

Każde naczynie napełnione wodą i pozostawione na odpowiedni czas na słońcu może spowodować pożar. Wystarczy spojrzeć na wszystkie pożary lasów, które zostały wyrządzone tak naprawdę z ludzkiej głupoty. Uważajmy na to zwłaszcza w czasie aktualnie trwającego zagrożenia pożarowego.

Wyprodukowali butelkę wzniecającą ogień Fot. Fontanka Ru | YouTube | Printscreen