Chorwacja jest jednym z najbardziej upragnionych miejsc na wakacje w Europie.

Kraj ma wiele wybornych plaż wyściełanych masą niebieskiej wody. A jeśli interesujesz się nurkowaniem z akwalungiem, Chorwacja ma jeden z najpiękniejszych podwodnych pejzaży wokół. W połączeniu z urokami tego miejsca pobyt w Chorwacji to nasze wymarzone wakacje.
Jednak pójście na wycieczkę nurkowania z akwalungiem przynosi ze sobą sporą dawkę ryzyka.


Wczesnym latem, dwóch nurków zmarło podczas wyprawy badawczej w podwodnej jaskini niedaleko brzegu Solta, która jest popularną chorwacką wyspą.
Para zginęła w lipcu b.r. ale specjalni nurkowie nie mogli wydobyć ciał do późnego sierpnia. Ta jaskinia to Poganica. Jest to bardzo trudna jaskinia do trawersu, nawet dla najbardziej doświadczonych nurków.

Dwóch nurków w tej sytuacji – turysta z Niemiec i Chorwat – byli wyraźnie nie przygotowani. Pomimo że wejście jest wąskie, jaskinia sama schodzi prosto w dół do 115 stóp.
Zaraz za groblą labirynt skalny otwiera się na kolejne 200 stóp. To nie jest miejsce gdzie chciałbym spędzić swoje ostatnie chwile.

Z powodu pogarszania się warunków wewnątrz jaskini specjalnemu zespołowi nurkowemu trzy dni zajęło odzyskanie ciał.

Nie byli oni pierwszymi nurkami którzy zostali zabici przez tę jaskinię. Przez zeszłych 20 lat, to miejsce zażądało życia czterech innych ludzi.
Nie mogę wyobrazić sobie gorszego losu niż zgubienie się w podwodnej jaskini, wiedząc, że niedługo skończy ci się powietrze. Cóż za przerażający sposób by zejść z tego świata.