Źródło: Freepik

#1 Uszy

To trudno dostępne dla nas miejsce jest wygodne dla kleszczy. Ale nie atakują one tylko uszu w środku (choć te przypadki sąwyjątkowo nieprzyjemne i trudne), lubią także zakamarki za uchem i tuz pod nim. Często zapominamy sprawdzać tenTakże obecna epidemia nimf sprzyja ukąszeniom w okolicy uszu.rejon naszego ciała – to błąd!  Dlatego poświęćcie chwilę czasu na dokładne obejrzenie także tego obszaru.

#2 Język

Brzmi okropnie i faktycznie, to bardzo niekomfortowe miejsce ataku kleszczy. Ponieważ język wyposażony jest w tak wiele receptorów czuciowych, często jedzenie maskuje uczucie ukąszenia i obecności kleszcza w jamie ustnej. Ich wyjmowanie w tym rejonie powinno być bardzo ostrożne.Szczególnie często kleszcze na języku zdarzają się u dzieci. Uważajcie na nimfy – są małe, więc łatwiej przedostać się im do naszych ust.

Źródło: Freepik

#3 Narządy płciowe

To miejsce zostaje zaatakowane często podczas wypróżniania się na łonie natury. Także wypoczywanie nad jeziorami, opalanie się w stroju kąpielowym w ogrodzie czy na łące, może skutkować ukąszeniami w tych miejscach.Te obszary są szczególnie wrażliwe, dlatego oglądajcie się dokładnie!

#4 Palce u stóp

Przestrzenie pomiędzy palcami często są atakowane przez kleszcze. Są tam “bezpieczne” – ponieważ są to miejsca rzadko sprawdzane i dotykane.Szczególnie u dzieci, które przecież często biegają na bosaka, rodzice często znajdują kleszcze właśnie pomiędzy placami u stóp.

Źródło: Freepik

Apelujemy o Waszą uwagę i dokładność, przy oględzinach ciała Waszych dzieci i swojego własnego. Choroby przenoszone przez kleszcze są groźne dla zdrowia i życia!