Źródło: Freepik

Nigella Sativa

Pod tą nazwą figuruje roślina czarnuszki, z której pozyskuje się czarne nasiona, nazywane także czarnym ziarnem czy czarnym kuminem. Najwcześniejsze znaki jej hodowania pochodzą ze starożytnego Egiptu, a olej z tej rośliny znaleziony został w kryptach faraonów.W kulturze arabskiej wierzono, że czarnuszka leczy wszystko, poza śmiercią.

Źródło: Pixabay

Właściwości czarnuszki

Te niesamowite ziarna, ich ekstrakt i tłoczony z nich olej leczą ponad 40 problemów zdrowotnych. Naukowo udowodniono im m.in. działanie:

– przeciwbólowe
– przeciwzapalne
– przeciwgrzybicze
– antyoksydantowe
– zapobiegające wrzodom
– antybakteryjne
– antycholinergiczne
– redukujące nadciśnienie
– antywirusowe
– przeciwkurczowe
– rozszerzające oskrzela
– antydiabetyczne
– chroniące wątrobę
– obniżające ciśnienie
– przeciwlekotrienowe
– ochraniającenerki
– antynowotworowe

To nadal nie wszystko co potrafi czarnuszka!Ponad 600,000 badań na jej temat odkryło tylko część jej właściwości, a ona sama co chwile zaskakuje nowymi zastosowaniami.

Źródło: Pixabay

Choroby, na które wpływa

Czarnuszka i olej z jej ziaren wpływa bezpośrednio na niektóre konkretne choroby. Jej działanie udowodniono naukowo, ale nie wszyscy wiedzą, że wystarczy ten naturalny produkt, by wesprzeć się w walce z poważnymi chorobami, takimi jak:

Cukrzyca typu 2:
Dwa gramy ziaren czarnuszki dziennie redukują skoki glukozy, zmniejszają insulinooporność, wspomagają funkcjonowanie komórek i redukują poziom hemoglobiny glikowanej.

Zakażenie helicobater pylori:
Ta infekcja może być leczona olejem z czarnuszki, co więcej, jej skuteczność jest porównywana z potrójnym leczeniem eradykacyjnym.

Epilepsja:
Badania z 2007 roku wykazały, że dzieci cierpiące na epilepsję i nie reagujące na konwencjonalne leki, przyjmując ekstrakt wodny z czarnuszki, znacząco obniżyły częstotliwość występowania ataków.

Wysokie ciśnienie krwi:
Dawka od 100 do 200 mg ekstraktu z czarnuszki, dwa razy dziennie przez 2 miesiące, obniżała znacząco i na stałe ciśnienie u osób z nawet zaawansowanym nadciśnieniem tętniczym.

Astma:
Zagotowany ekstrakt z czarnuszki wykazuje mocne działanie antyastmatyczne i ma pozytywny wpływ na drogi oddechowe, ich funkcjonowanie oraz drożność.

Skutki doświadczenia broni chemicznej:
Ekstrakt z czarnuszki okazał się być pomocny w przypadku ofiar ataku broni chemicznej. Redukował objawy problemów oddechowych, szelesty w klatce piersiowej, zaburzenia pracy płuc. Poprawiał stan chorych na tyle, że dawki innych leków były praktycznie niepotrzebne lub potrzebne w minimalnym stopniu.

Rak jelita:
Olej z czarnuszki powstrzymuje wzrost komórek rakowych, jednocześnie nie zagrażając zdrowiu tak, jak chemioterapia czy naświetlania. Poza tym olej zapobiega także zachorowaniom na tą odmianę nowotworu.

Źródło: Freepik

Nie mamy wątpliwości, że czarnuszka to roślina o właściwościach nie z tej ziemi! Możecie dodawać ją do sałatek, na kanapki, do sosów, spożywać w formie oleju, ziaren, ekstraktu czy suplementów.Bez względu na to, jaką formę wybierzecie – czarnuszka musi znaleźć się w Waszej kuchni! To naturalny lek, który na dodatek dobrze smakuje.