Lekka zima ma wiele zalet. Niższe koszty ogrzewania, łatwiejsze wykonywanie prac na zewnątrz czy wcześniejszy początek różnego rodzaju robót polowych. Ale brak kilkumiesięcznej fali mrozów, jaka cechowała zimy przed laty, ma też swoje wady. Jednym z takich niekorzystnych zjawisk, a przy tym w Polsce stosunkowo nowych jest plaga – tak można już o tym mówić – kleszczy.

I choć obecnie znajdowane są one nawet w miejskich parkach, to ich główny wysyp następuje oczywiście na terenach wiejskich. W tym roku, zdaniem specjalistów, będzie szczególnie duży. Sprzyja temu właśnie kolejna, bardzo lekka zima z rzędu. Te ostatnie, mroźniejsze tygodnie nie wystarczą, by zmniejszyć populację kleszczy. Będzie ich dużo i będą zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt podwórkowych oraz gospodarskich.

Choroby zwierząt

Kleszcze są zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych, głównie tych wypasanych na pastwiskach. Ukąszenia kleszczy wywołują u nich świąd skóry i jej stany zapalne, co sprawia, że stają się one niespokojne i spożywają mniej pokarmu. Jednak – tak jak u ludzi – groźniejsze od samych ukąszeń są przenoszone w ich trakcie choroby. Bo choć nie są to przypadki nagminne, kleszcze mogą też zarażać zwierzęta, najczęściej babeszjozą, chorobą bakteryjną niszczącą czerwone krwinki. Wywołuje ona niedokrwistość, zaburzenia krążenia i wywołuje gorączkę. Dotknięte nią zwierzęta stają się słabe, ospałe, mniej jedzą i piją. U krów mlecznych spada wydajność i jakość mleka. Jeśli leczenie nie rozpocznie się w porę, zwierze może paść. W Polsce babeszjoza występuje głównie na Pomorzu i w województwach północno-wschodnich wczesną wiosną i jesienią. Prowadząc badania w woj. kujawsko-pomorskim, dr Aleksandra Brochocka z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, wykryła ją u 3 z 161 przebadanych krów, u których występowały symptomy tej choroby i aż u 11 z 87 koni. Kleszcze mogą też przenosić tak zwaną gorączkę Q. To wywoływana przez bakterie choroba, która powoduje poronienia u krów, kóz i owiec. Wywołujące ją drobnoustroje dr Brochocka znalazła w woj. kujawsko-pomorskim u 8 proc. badanych krów. Odnotowywała ona również przypadki koni chorujących na boreliozę. Zwierzęta te były apatyczne, brakowało im apetytu, miały obrzęknięte nogi i sztywny chód. Kleszcze mogą zarazić krowy również kleszczowym zapaleniem opon. Choć same zwierzęta nie będą chorowały, to ich mleko będzie zakażone. W Polsce trzykrotnie odnotowano przypadki zarażenia się ludzi tą chorobą na skutek wypicia niepasteryzowanego mleka. Pracując ze zwierzętami wolno wypasanymi, należy też pamiętać, że na ich skórze mogą znajdować się niewczepione kleszcze, mogące przejść na człowieka. Należy je usuwać i niszczyć. To tym bardziej ważne, że ich samica składa nawet kilka tysięcy jaj. Warto też wiedzieć o tym, że kleszcze szybko kolonizują nowe tereny i pojawiają się w miejscach, w których do tej pory ich nie było. Obecnie coraz częściej odnajdowane są one w przydomowych ogrodach. Rolnik chcący uchronić swoje zwierzęta przed kleszczami powinien unikać wypasu na zacienionych łąkach, szczególnie w miejscach położnych w pobliżu drzew i krzewów. Dobrym pomysłem jest też naniesienie na skórę zwierzęcia specjalnego preparatu, który odstrasza kleszcze.

Choroby ludzi

Problemem są nie same ukłucia kleszczy, ale choroby, przy ich okazji roznoszą, a tych jest kilkadziesiąt. W Polsce najgroźniejsze choroby dla ludzi to borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Ta pierwsza przenoszona jest przez kleszcze z dzikich zwierząt, takich jak myszy, zające, dziki, sarny czy jelenie. Jej pierwsze objawy mogą przypominać grypę, później pojawiają się m. in. bóle i skurcze mięśni, skoki ciśnienia czy kołatania serca. Objawy te ustępują po ok. trzech miesiącach. Niestety nie oznacza to końca choroby, która często przybiera postać zapalenia stawów, a nawet zapalenia mięśnia sercowego. Zdarza się również, że dochodzi do jej wieloletniego wygaszenia, po czym powraca ona powodując np. przewlekłe zapalenie stawów i różnego rodzaju choroby neurologiczne. Boreliozę zwalcza się długotrwałą 3-4 tygodniową terapią antybiotykową, która jest skuteczna u ok. 90 proc. pacjentów.Ukąszone przez kleszcza miejsce należy obserwować. Jeśli pojawi się wokół niego rumień, należy zgłosić się do lekarza, może to być bowiem pierwszy objaw boreliozy. Zdecydowanie trudniej leczy się kleszczowe zapalenie opon mózgowych, na które praktycznie nie ma lekarstwa. W czasie tej wirusowej choroby podawane są wyłącznie leki na różne objawy choroby. Zaczyna się ona objawami podobnymi do grypy połączonymi z nudnościami, wymiotami i biegunką. U ok. 70-80 proc. zarażonych na tym się kończy. Niestety, u pozostałych mogą rozwinąć się różne choroby neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego czy opon mózgowo-rdzeniowych. Skutkują one m. in.: niedowładami kończyn, problemami z pamięcią, zaburzeniami czucia, które mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy. Ostatecznie leczenie i rehabilitacja mogą trwać latami. Około jeden na stu pacjentów umiera. Dobrą wiadomością jest to, że na kleszczowe zapalenie opon mózgowych można się zaszczepić. Specjaliści zalecają by robili to rolnicy, leśnicy oraz osoby często bywające w lasach, i na łąkach, gdzie szczególnie łatwo o spotkanie z kleszczem.