Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na to, jak uniknąć wszystkich tych rzeczy. Ciekawy?

#1 Usuń miejsca, w których najbardziej się gromadzą


Większość bakterii, które powodują brzydki zapach, rozwija się pod paznokciami i na twardych obszarach skóry. Dlatego codzienne oczyszczanie ich za pomocą pumeksu jest jak najbardziej wskazane. Pamiętaj też o tym, aby paznokcie przycinać na krótko.

#2 Wycieraj przestrzeń między palcami


Po kąpieli należy wycierać nie tylko stopy z zewnątrz, ale i przestrzeń pomiędzy palcami. Wilgoć może być przyczyną infekcji grzybiczej.

#3 Wymocz w herbacie


Taniny, zawarte w liściach herbaty, eliminują bakterie i zmniejszają potliwość. Takie kąpiele stóp można robić nawet codziennie.

  • Zaparz 3 łyżeczki herbaty w 1 l. gorącej wody.
  • Dolej 2 l. zimnej.
  • Mocz nogi przez 15-30 minut.

#4 Zrób okład z octu jabłkowego


Okładanie stóp octem jabłkowym również może pomóc pozbyć się brzydkiego zapachu stóp. Oto, co musisz zrobić:

  • Wymieszaj 0,5 l. octu z 200 ml. ciepłej wody.
  • Zanurz kawałek gazy w tym roztworze i nałóż na stopy na około 20 minut.
  • Na koniec pozwól skórze wyschnąć naturalnie.

#5 Używaj olejków eterycznych


Najlepszy spośród wszystkich będzie olejek lawendowy. Oprócz pięknego zapachu ma także właściwości bakteriobójcze. Nabierz na dłonie 4 krople olejku i delikatnie masuj stopy. Przyjemne i daje efekt.

Możesz też dodać olejku do kąpieli – 2 krople na 3 – 4 litry wody i moczyć stopy przez 15 minut.

#6 Skarpety pierz odwracając ich wewnętrzną stronę na wierzch


Dzięki temu zostaną dokładniej oczyszczone z martwych komórek i bakterii. Pamiętaj o tym, aby nie używać skarpet z włókien syntetycznych.

#7 Spróbuj z antyperspirantem


Kosmetyki te zawierają substancje chemiczne, które zmniejszają potliwość. Spróbuj użyć go wieczorem po prysznicu i poczekaj aż skóra będzie całkowicie sucha.

#8 Skonsultuj się z lekarzem


Zwłaszcza jeśli Twoje stopy nie tylko brzydko pachną, ale i swędzą, a skóra zmieniła kolor lub się łuszczy. Mogą to być objawy jakiegoś zakażenia lub grzybicy.

#9 Zdezynfekuj obuwie


Przy praniu dokładnie wyszoruj buty na zewnątrz. Wkładki oraz sznurowadła zanurz w roztworze o działaniu antyseptycznym. Po praniu zanurz w nim też gazę i wytrzyj nią wnętrze buta.

#10 Pilnuj, aby but zawsze był suchy wewnątrz


Najlepiej jest mieć przynajmniej 2 pary obuwia na każdy sezon, aby nosić je na zmianę. Jeśli nie masz dwóch par, w utrzymaniu suchych butów może Ci pomóc stara dobra metoda. Zgnieć gazety i włóż do środka – przez całą noc będą absorbować wilgoć. Możesz użyć także suszarki.