Historią Alfiego Evansa (†2 l.) z Wielkiej Brytanii od kilku dni żyje cały świat. Niestety walka o jego życie okazała się bezskuteczna. Około 3.00 nad ranem, rodzice chłopca poinformowali o jego śmierci. W sobotę od wczesnych godzin rannych pod szpitalem, w którym przebywał i zmarł 2-latek gromadzą się ludzie. Kwiaty, znicze, rysunki czy plakaty – każdy na swój sposób oddaje hołd zmarłemu dziecku.

Pod szpitalem w Liverpoolu jest korespondent Fakt24.pl, który na bieżąco relacjonuje to co dzieje się na miejscu. – To straszne, że nasz kraj pozwolił na to, by to biedne dziecko umarło. Ciężko wyrazić żal – mówi Faktowi Mark (45 l.), mieszkaniec Liverpoolu. Wśród kilkudziesięciu osób, które od rana stoją na chodniku przed szpitalem są też Polacy. – To chore. Współczuję rodzinie tego chłopca, dlatego tu jestem – mówi Paweł Radoń (26 l.).

Kilka minut przed godz. 15.00 czasu lokalnego w hołdzie chłopczykowi wypuszczono w powietrze morze balonów. Około 500 osób, wśród których byli m.in. Polacy, żegnało zmarłego dwulatka okrzykami "Alfie, Alfie, Alfie".  – Przyszliśmy tu z szacunku dla chłopczyka i jego rodziców. Nie potrafię sobie wyobrazić tego co czuje ta rodzina. Jesteśmy z nimi – mówi Faktowi Dariusz (37 l.) i Anna (31 l.) Nowak, mieszkańcy Preston koło Liverpoolu. Jak wszyscy pozostali, którzy zjawili się w parku mieli ze sobą kolorowe balony wypełnione helem. 

Sprawa Alfiego Evansa budziła kontrowersje od 2016 roku. Od tego czasu chłopiec cierpiący na poważne uszkodzenie mózgu przebywał w szpitalu w Liverpoolu, gdzie był podłączony do aparatury podtrzymującej życie. Brytyjski sąd pomimo protestów rodziców zdecydował, że chłopca należy odłączyć od sprzętu.

Niedługo potem ojciec chłopca poinformował, że Alfie Evans po odłączeniu od aparatury zaczął oddychać samodzielnie. Wtedy chłopcu ponownie podano tlen i wodę. W walkę o ocalenie Alfiego zaangażowały się władze Włoch, które nadały mu obywatelstwo, aby mógł przyjechać tam na leczenie. Brytyjscy lekarze nie wyrazili jednak na to zgody tłumacząc, że jest to niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka, choć wcześniej odłączyli go od aparatury, co miało spowodować jego śmierć.

Po odłączeniu chłopca od aparatury, miliony ludzi na całym świecie pilnie śledziły jego losy  i solidaryzowały się z jego rodziną. W mediach społecznościowych powstały setki grup i stron wsparcia dla Alfiego. Pod brytyjskimi konsulatami w Krakowie i w Lublinie pojawiły się misie i znicze. Głos zabrał nawet prezydent RP Andrzej Duda. „Alfie Evans musi zostać ocalony. Modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie!” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.