Popularne powiedzenie mówi o tym, że "koty mają dziewięć żyć". To oczywiście bzdura, ale faktem jest, że ten mężczyzna właśnie rozpoczął dziesiąte życie. Nic dziwnego, że niektórzy pytają go, czy przypadkiem nie jest kotem. Jamie Poole cierpi na chorobę znaną jako kardiomiopatia hipertroficzna. Sprawia ona, że chory jest wyjątkowo podatny na zawały serca. Pierwszy z nich miał w wieku zaledwie 20 lat! Od tego czasu 9 razy przeszedł zatrzymanie krążenia. Za każdym razem musi być reanimowany.

Ze względu na stan zdrowia, lekarze umieścili w jego klatce piersiowej tzw. wszczepialny defibrylator kardiowerterowy (ICD). Urządzenie automatycznie, od wewnątrz pobudza jego serce do działania po zatrzymaniu krążenia. Przywraca go więc do życia. Ludzie, dowiadując się, że Jamie tyle razy był "po drugiej stronie", zasypują go pytaniami. Zaczął więc odpowiadać na nie na portalu Reddit. Oto najciekawsze z nich:

1. Jak umieranie tyle raz wpłynęło na twoje codzienne życie?

"Zdecydowanie doświadczyłem pewnych psychologicznych efektów ubocznych. Przeważnie objawia się to łagodną paranoją i "słuchaniem" mojego serca 24/7. Każde trzepotanie, ukłucie, cokolwiek, może włączyć we mnie tryb paniki, że zaraz umrę. W złe dni czasami mam wrażenie, że każdy krok to ryzyko. Nie mam pełnych ataków paniki, ale często po prostu zatrzymuję się na środku ulicy, chodnika, gdziekolwiek. Często udaję, że patrzę w telefon, aby inni ludzie wiedzieli, że nie jestem szalony, haha. Więc jeśli kiedykolwiek zobaczysz faceta w Londynie, który stoi w miejscu i patrzy w ciemny telefon, to mogę być ja."

2. Jaka była pierwsza rzecz, którą wcześniej odkładałeś, a zrobiłeś zaraz po powrocie do życia?

"To prawdopodobnie bardzo złe i mam nadzieję, że mój kardiolog tego nie czyta, ale poszedłem prosto do McDonalda! W noc poprzedzającą moją ostatnią "śmierć" jadłem tanią gotową sałatkę z supermarketu, tanie sushi i piłem wodę. Powiedziałem sobie, że jeśli kiedykolwiek znów będę musiał zjeść "ostatni posiłek", to nie będzie to coś tak niedobrego."

3. Co jest najboleśniejszą częścią twoich "śmierci"?

"Jeśli chodzi o fizyczność, to defibrylacja. Nie pamiętam dokładnie, jak to działa, ale jest to bardzo potężne (tak myślę) porażenie serca prądem. To jak potężne uderzenie lub kopnięcie w klatkę piersiową. Tracę oddech, wnętrzności podchodzą mi do gardła, a w ustach czuję smak metalu. Ale trwa to tylko kilka sekund."

4. Czy między twoimi "śmierciami" są jakieś zauważalne różnice?

"Każda z nich jest wyjątkowa. Czasem nie ma mnie tylko przez kilka sekund zanim zadziała wszczepiony defibrylator (ICD). Zazwyczaj czuję jego działanie i jego efekty. Czasami jednak od razu odpływam. Po piątym zawale pielęgniarka powiedziała: Wiesz, że ICD nie będzie działać za każdym razem, tak? Wtedy przypomniałem sobie, że zanim straciłem przytomność, pomyślałem o mojej mamie i rodzinie. Dostaję "ostrzeżenie", że moje serce przestaje działać. Ładowanie defibrylatora trwa 8 sekund. Tak więc te 8 sekund zwykle wiąże się ze świadomością, że zaraz umrę."

5. Niektórzy twierdzą, że po drugiej stronie spotkali boga, a inni - że widzieli tylko ciemność. A ty?

"Lubię żartować, że widziałem wszystkie wersje. Pamiętam mojego kolegę z działu HR piszącego moje nazwisko na tablicy trzykrotnie. Można to nazwać rodzajem Out Of Body Experience (eksterioryzacji). Innym razem, gdy pojechałem do Nowego Jorku, w czasie zawału zobaczyłem taksówki, pociągi i hot dogi. Ostatni raz wszystko było po prostu żółte, takie ciepłe i ogólnie "miłe" uczucie. Zdecydowanie mogę zrozumieć, dlaczego ludzie myślą, że są to nadprzyrodzone doświadczenia. Jednak jako ateista wiem również, że chemikalia w twoim mózgu są nadopiekuńcze, więc nie możesz ufać temu, co widzisz. Traktuję to jak śnienie, zanim się obudzę."

6. Czy śmierć cie przeraża? Obawiasz się, że kiedyś nie uda ci się wrócić?

"Absolutnie! To prawdopodobnie mój największy lęk powodujący ataki paniki. Potrafię zatrzymać się na środku ulicy, jeśli wydaje mi się, że moje serce nie bije. Nie zostałem jeszcze potrącony przez samochód, więc technicznie moje serce jest bardziej zabójcze. Kiedy pielęgniarka powiedziała mi, że mój ICD nie będzie działał za każdym razem, myślę coraz więcej o tym, kiedy w końcu się nie obudzę."