Tomasz Komenda w najnowszym, sobotnim Superwizjerze ujawnił przerażające szczegóły swojej gehenny. - Kiedy zaczęli katować mnie policjanci, poczułem, że jest naprawdę źle - mówi w rozmowie z dziennikarzem. Podkreśla, że nigdy nie zapomni momentu, gdy zatrzasnęły się za nim bramy zakładu karnego. Nie wiedział, co się z nim dzieje. - Szedłem jak na egzekucję. Byłem zamroczony. Przez 3 miesiące nie docierało do mnie, gdzie ja w ogóle jestem - opowiada mężczyzna.

Wspomina też pierwsze widzenie z matką, która nigdy nie zwątpiła w jego niewinność. Płakali oboje, nie mogąc się nawet dotknąć. Oddzielała ich pleksiglasowa płyta, a rozmawiać mogli wyłącznie dzięki telefonicznym słuchawkom. To był tylko początek koszmaru. Pierwszą próbę samobójczą Tomasz Komenda podjął jeszcze przed niesłusznym skazaniem. Po prostu nie wytrzymał. - To, co tam jest, to po prostu horror - podkreśla. - Człowiek ze słabą psychiką, z takimi zarzutami jakie miałem, nie da rady. Ja dałem radę, bo miałem rodziców, braci. To jest najpiękniejsze, że mnie nie zostawili - mówi Tomasz Komenda.

Musiał jednak zrezygnować ze spacerów. W obawie o swoje życie spędzał 24 godziny na dobę na 8 metrach kwadratowych. Wyjawia, że został wielokrotnie pobity. Aż cztery razy występował o warunkowe zwolnienie. - Sędzia powiedział, że ja, jako osoba skazana za takie przestępstwa, nie mam prawa żyć i prosić o wolność - wyznaje. Nigdy nie przyszło mu do głowy, żeby przyznać się dla wcześniejszego wyjścia na wolność. - Nie można się przyznać do czegoś, czego się nie zrobiło - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem.

Jeden z najgroźniejszych przestępców lat 90, który swój wyrok za morderstwo odbywał w tym samym zakładzie karnym, nie ma złudzeń. - Nikt z ludzi, którzy nie siedzieli w więzieniu, nie zrozumie, co ten człowiek przeżył - wyjawia Superwizjerowi. Podkreśla, że osoby z takimi zarzutami, jakie dostał Komenda, to najniższa i najbardziej gnębiona grupa. Poniżana, bita, krzywdzona na różne sposoby. Bardzo często ciche przyzwolenie na to piekło dają więzienni strażnicy. - Miał chłop ciężkie życie. Cud, że on przeżył - mówi były gangster.

Zbigniew Ziobro poinformował niedawno na konferencji sprawę prokuratora Biernata, który już w 2010 r. miał się zorientować, że w więzieniu siedzi niewinny człowiek. To rzekomo on w 2016 r., mimo oporu przełożonych, miał poinformować o tym prokuratora generalnego. A co robił przez te 6 lat? Nie wiadomo. - Nie rozumiem, jak osoby nie robiące nic w tej sprawie, przyczepiają sobie medale - komentuje gorzko Tomasz Komenda. - Medal powinien dostać Remigiusz, prokurator Tomankiewicz i prokurator Sobieski. Tym osobom zawdzięczam wolność, a nie jakimś prokuratorom, którzy prowadzili sprawę i w 2009 r. wiedzieli, że jestem osobą niewinną, a siedziałem do 2018 r. - podkreśla.