– Chciałam, żeby złapali wszystkich sprawców. Przecież podczas śledztwa mówiło się o jeszcze dwóch – mówi Faktowi Ewa Szymecka. – Cały czas mówiło się o zastraszaniu świadków nawet przez policjantów. Komuś wyraźnie zależało, aby do nich nie dotrzeć – dodaje.

Gdyby śledczy posłuchali wtedy znanej adwokatki, pewnie znaleźliby prawdziwych morderców. Zadowolili się jednak zatrzymaniem Tomasza Komendy i postanowili ogłosić w kwietniu 2000 roku sukces prokuratury. Oskarżenie oparli na lipnych dowodach, opiniach biegłych i słabych zeznaniach świadków oskarżenia. Media rzuciły się na Komendę. – On był traktowany jak bestia! Nie wyobrażam sobie, co by się stało,gdyby go sąd uniewinnił – wspomina Michał Kelm (39 l.), wówczas obrońca Komendy.

Szymecka nie ustępowała, mimo zatrzymania Komendy i przygotowywania przez prokuraturę aktu oskarżenia. To ona napisała w 2000 roku do prokuratora generalnego Lecha Kaczyńskiego (†60 l.) z prośbą o interwencję. – Twierdzili, że dowody na Komendę już mieli, a mnie cały czas chodziło o dalsze śledztwo. Tylko Lech Kaczyński zainteresował się tą sprawą. Były pomysły, żeby zabrać ją z Wrocławia – relacjonuje Szymecka.

To na jej wniosek odsunięty został od sprawy prokurator Stanisław O. – Arogant. Nie znał dowodów. Po latach okazało się, że to była bardzo dobra decyzja – uśmiecha się Szymecka. Stanisław O. w innej sprawie został skazany za korupcję. Za łapówkę wypuścił z aresztu gangstera, który natychmiast zniknął. Wziął 10 tys. złotych, dwie butelki whisky i ubranko dla dziecka.

Po latach szanowana pani mecenas jest pewna, że w śledztwie popełniono kardynalne błędy. – Nie rozumiem, jak to możliwe, że 18 lat temu dowody winy Komendy były w stu procentach prawdziwe, a teraz są w stu procentach nieprawdziwe – grzmi Szymecka. – A winnych jak nie było, tak nie ma...