Tomasz Komenda w końcu wrócił do domu. Nie mógł uwierzyć, że wychodzi na wolność. - Dobrze, że już nie mam tego zielonego mundurka - brzmiały jego pierwsze słowa wypowiedziane przez Komendę. - Sam dyrektor więzienia przyszedł mnie odprowadzić. Podał mi rękę i powiedział „głowa do góry”. Mam 42 lata, i muszę dalej żyć, choć zmarnowali mi najlepsze lata. Ale czasu nie cofniemy - mówił. 

Kilka godzin po wyjściu na wolność, Tomasz Komenda zdecydował się spotkać z dziennikarzami "Uwagi". - Cieszy mnie, że po 18 latach mogę przytulić osobę, którą najbardziej kocham, mamę - mówił na gorąco łamiącym się głosem. Po chwili zdecydował się na szczere wyznanie - Myślałem, że nie wyjdę żywy z kryminału. Znęcali się nade mną. Miałem próby samobójcze. Doszło do takiego momentu, że ja wisiałem. Odcinali mnie ze sznura... 

Komenda mówił, że zaraz po aresztowaniu myślał, że po kilku godzinach wyjdzie na wolność. Wyszedł po 18 latach. Co go najbardziej zaskoczyło? To że jestem pięć godzin na wolności, a cały czas jestem na czołówkach serwisów - mówił Komenda dziennikarzom Uwagi. Wyznał, że żal ma do jednej osoby - sąsiadki, od której, jak mówił, wszystko się zaczęło. Ale nie chciał mówić o szczegółach.

Jego pobyt w więzieniu odbił się także na rodzinie. - Wytykali nas palcami. Wieszali nam na drzwiach zgniłe mięso - mówiła matka Tomasz. A jego brat powiedział, że czekali aż wyjdzie na wolność i jako znak solidarności nie łamali się opłatkiem przy świątecznym stole. - W tym roku podzielimy się razem - powiedział brat Tomasza.

Jedną z pierwszych rzeczy, które ma otrzymać od rodziny Tomasz Komenda, jest telefon komórkowy. Potem, nadejdzie czas na naukę normalnego, codziennego życia w świecie, który przez 18 lat pomknął do przodu. Świata, który Tomasz Komenda przez ostatnie lata oglądał zza krat, chociaż nie popełnił zbrodni, za którą go skazano. Matka zrobiła swemu synowi na powitalny obiad gołąbki. 

Tomasz Komenda trafił do aresztu w 2000 roku oskarżony o gwałt i morderstwo na 15-latce. W 2004 roku został skazany na 25 lat więzienia. Choć cały czas twierdził, że jest niewinny, sąd nie dawał wiary jego słowom. Po 18 latach wszystko wskazuje na to, ża znaleziono prawdziwego sprawcę zbrodni. Na razie Tomasz Komenda został przedterminowo zwolniony z więzienia. Prawdopodobnie niedługo zostanie uniewinniony. To jednak nie zwróci Tomaszowi Komendzie 18 lat życia, które spędził w więziennych murach.