– To miała być moja przystań na stare lata – wyznaje pan Rafał, pokazując mieszkanie w pokolejowym ceglanym domku w Rokicie, małej miejscowości ukrytej wśród lasów między Szczecinem a Świnoujściem. Pracował w Norwegii, ale po latach zapragnął wrócić do Polski.

Wybrał miejsce, które wydało mu się najspokojniejszym miejscem w kraju. – Kupiłem je w grudniu 2016 r. od córki pani Kazimiery M. (78 l.). Początkowo życie z sąsiadką układało się dobrze, ale potem zaczęło się psuć… – opowiada pan Rafał. – Najpierw tej pani przeszkadzały moje dwa koty chodzące po podwórku, a później chciała, żebym płacił 20 zł miesięcznie za wodę, która jest ciągnięta za pomocą hydrofora ze wspólnej studni – dodaje mężczyzna.

Mówi, że ponieważ miał podpisaną umowę z zakładem wodociągowym, uznał, że nie ma podstaw, by jeszcze płacić sąsiadce. Pani Kazimiera zakręciła więc mu zawór! – Chciałam, żeby płacił za prąd do hydrofora i jego konserwację – mówi pani Kazimiera. – Gdy odmówił, uznałam, że skoro nie płaci, to wody mieć nie będzie!

Woda z kranu pana Rafała przestała płynąć 14 lipca 2017 roku o godzinie 15.30 i od tej pory pan Rafał może zrobić sobie herbatę albo się umyć tylko w tym, co przyniesie sam w plastikowych baniakach od sąsiadów.

– Podałem tę panią do sądu, wyroku nie ma, ale na razie sąd postanowił, że sąsiadka ma mi wodę odkręcić, a niestety do dziś w kranie jest sucho! – denerwuje się sąsiad pani Kazimiery. – Najgorsze jest to, że pomimo moich dwóch skarg do sądu, nikt do tej pory kobiety nie ukarał. Poskarżyłem się nawet w prokuraturze!

Tomasz Szaj, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, wyjaśnia, że pan Rafał nie wystąpił do sądu z właściwym wnioskiem, dlatego sąd nie ukarał pozwanej za zlekceważenie postanowienia. – Tej pani grożą wysokie grzywny. Pierwsze dwie mogą sięgać 10 tys. zł, co do następnych nie ma już ograniczeń, ale w sumie nie mogą przekroczyć miliona złotych – mówi Tomasz Szaj.

Obydwie strony okopały się na pozycjach. Pani Kazimiera twardo mówi, że dopóki wyroku nie będzie, wody nie odkręci. A pan Rafał zapowiada, że będzie żądał zwrotu pieniędzy za mieszkanie, bo czuje się oszukany. – Mam dosyć tego piekła! – mówi.