- W całym pionie, który zawalił się po eksplozji, w trzech mieszkaniach nie był przeprowadzony przegląd techniczny instalacji gazowej. W tym także w mieszkaniu na pierwszym piętrze - powiedział w rozmowie z portalem gloswielkopolski.p Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Dokładniejsza analiza dokumentów wykazała, że mimo iż przeglądy odbywały się w kamienicy na czas, to nie były przeprowadzone we wszystkich mieszkaniach. - Będziemy oczekiwali od administratora kamienicy wyjaśnień, dlaczego nie przeprowadzono przeglądu w tych mieszkaniach - zapewnia Łukaszewski.

Do tragicznego w skutkach wybuchu doszło 4 marca przed godziną 8.00 w poznańskiej kamienicy przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku. Początkowo wydawało się, że był to jedynie wypadek. Później okazało się, że wybuch był najprawdopodobniej próbą zatuszowania morderstwa Beaty J. przez jej męża. W sobotę Tomasz J. niespodziewane przyleciał z Anglii, brutalnie zamordował żonę, a później wysadził w powietrze budynek. Jeden pion kamienicy całkowicie się zawalił. Pięć osób straciło życie, a kilkadziesiąt zostało bez dachu nad głową.