Polska należy do krajów, w których ryzyko zachorowania na choroby pasożytnicze jest umiarkowane. Mimo to, każdego roku notuje się setki przypadków parazytoz w Polsce. Ci mali najeźdźcy sieją spustoszenie w ludzkich organizmach. Sprawdź, czym grozi obecność tych 7 pasożytów w ciele i jak uchronić się przed ich inwazją.

Oto 7 najniebezpieczniejszych ludzkich pasożytów, których każdy wolałby uniknąć:

1. Tasiemiec uzbrojony

Taenia Solium, czyli tasiemiec uzbrojony, to jeden z największych pasożytów występujących w ludzkim ciele. Może osiągać nawet do 10 metrów długość.Infekcja następuje poprzez spożywanie niedogotowanego mięsa wieprzowego, które zawiera larwy tasiemca. Dostają się one wraz z pożywieniem do żołądka, gdzie wykluwają się i dojrzewają. Dojrzała forma tasiemca osadza się w jelicie, gdzie żywi się pokarmem spożywanym przez człowieka. Głównym objawem choroby jest w tym przypadku niedożywienie, gdyż tasiemiec rywalizuje o pokarm z gospodarzem.

Istnieją przypadki, iżinfekcja następuje przez zjedzenie jaj tasiemca, które najpierw krążą po organizmie, by następnie przekształcić się w larwy.Wytworzenie się takiej larwy w ośrodkowym układzie nerwowym skutkuje często napadami epileptycznymi.

2. Glista ludzka

Ascaris lumbricoides, czyli glista ludzka, to najczęściej występujące u człowieka pasożyty z rodziny nicieni. Osiągają do 35 cm długości. Po spożyciu jaj, obecnych na nieumytych warzywach lub w niedogotowanej wodzie, w jelitach rozwijają się larwy. One dostają się do krwiobiegu i wraz z krwią transportowane są do płuc. Następnie drogami oddechowymi przedostają się do gardła, skąd odruchowo połykane są do żołądka i z powrotem do jelit. Tam rozwijają się w dorosłe osobniki.

Samica glisty ludzkiej jest w stanie produkować setki tysięcy jaj dziennie, które wraz z odchodami wydalane są do środowiska. Objawy choroby zależne są od ilości i wielkości osobników. Duże glisty mogą powodować zator jelitowy.

3. Toxoplasma gondii

To gatunek chorobotwórczego pierwotniaka, przenoszonego głównie przez koty i gryzonie. W zależności od rejonu występowania odnotowuje się nawet do 80% zakażeń wśród ludzi.

Zwykle pozostaje w stanie uśpienia w organizmie ludzkim, dlatego większość zakażonych ludzi nawet nie ma pojęcia o chorobie. Poważne problemy mogą pojawić się w przypadku zajścia w ciążę przez zakażoną kobietę. Pasożyt ten ma zdolność do przenikania przez łożysko i może doprowadzić do uszkodzenia płodu. Kolejną grupą zagrożenia są ludzie cierpiący na zaburzenia odporności, na przykład nosiciele HIV, gdyż pierwotniak ten rozmnaża się w ich organizmach w sposób niekontrolowany.

4. Włosień kręty

https://goo.gl/images/fqW5mW

Trichinella spiralis, to inaczej włosień kręty, czyli nicień, wywołujący chorobę zwaną włośnicą. Spowodowana jestspożyciem surowej lub niedogotowanej wieprzowiny i dziczyzny, która zawiera niewidoczne dla oka torbiele zawierające larwy pasożyta.

Gdy spożyte mięso jest trawione, larwy dojrzewają. Następnie osobniki łączą się w pary i produkują tysiące nowych larw, które osadzają się w tkance mięśniowej żywiciela. Tam tworzą torbiele, aby w sytuacji, gdy ich obecny żywiciel zostanie zjedzony, zainfekować kolejny organizm.

5. Tasiemiec bąblowcowy

Echinoccocus granulosus to tasiemiec, który osiąga jedynie 7 mm długości. Jest przyczyna choroby zwanejbąblowicą. Przenosi się przez zwierzęta mięsożerne i hodowlane, głównie psy.Zakażenie u człowieka następuje poprzez spożycie żywności skażonej psimi odchodami, zawierającymi jaja tasiemca. Co roku odnotowuje się około milion przypadków choroby spowodowanej tym pasożytem.

Gdy jaja dostaną się do organizmu człowieka, pasożyt migruje głównie do wątroby, gdzie tworzy spore torbiele, które dojrzewają bardzo długo, nawet kilka lat.Pęknięcie takiej torbieli pełnej larw, może okazać się śmiertelne dla zainfekowanego organizmu żywiciela.

6. Robak płaski

Opisthorchiidae, czyli robak płaski, to pasożyt, który dostaje się do ludzkiego organizmu przezzjedzenie niedogotowanych lub surowych ryb słodkowodnych, wcześniej zakażonych w wyniku zjedzenia ślimaków.

Dorosłe osobniki tego pasożyta osadzają się w drogach żółciowych i woreczku żółciowym człowieka. Tam robak płaski składa jaja, które są wydalane z organizmu. Z jaj wylęgają się młode osobniki, które po dotarciu do słodkiej wody atakują ślimaki.Długotrwałą infekcja może być przyczyną raka wątroby.

7. Echinoccocus multilocularis

To tasiemiec, który coraz częściej występuje w Europie.Przenoszony jest głównie przez lisy i małe gryzonie, a także przez psy i koty. U ludzi powoduje echinokokozę, w wyniku której tworzą siętorbiele w organach wewnętrznych.Rozprzestrzeniają się one w organizmie niczym nowotwór i nieleczone mogą prowadzić do śmierci.