Przez wieki było wykorzystywane jako roślina spożywcza oraz lecznicza w wielu kulturach i w dosłownie każdym zakątku świata.

Używali ich na przykład Indianie między innymi do: leczenia ran, zmniejszania gorączki oraz wyciągania toksyn z organizmu. W trakcie swojego życia na pewno widziałeś już bohaterkę tego wpisu. Występuje w dwóch odmianach, jako babka zwyczajna i babka lancetowata.

Korzyści

Babka ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Łagodzi ona skutki ukąszeń oraz powierzchowne rany. Zapobiega również infekcjom i przyspiesza proces gojenia.

Roślina ta pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Wpływa także korzystnie na pracę układu oddechowego, moczowego i trawiennego. Ma więc zastosowanie, na przykład przy biegunkach, stanach zapalnych układu oddechowego oraz moczowego, a także przy wrzodach żołądka. Dodatkowo jadalne liście babki są dobrym źródłem wapnia oraz witamin.

Wykorzystanie

Pomaga w takich przypadkach jak:

  • Stany zapalne skóry, stłuczenia i obrzęki – w tym przypadku pomogą okłady z liści babki lancetowatej.
  • Zapalenie spojówek – przydatne mogą okazać się wywary z babki lancetowatej.
  • Skaleczenia, rany, owrzodzenia – przy takich problemach można zastosować okład z liści babki, jak i sok z babki zwyczajnej, który sprawdza się w przypadku zapaleń, ran oraz owrzodzeń.
  • Stan zapalny jamy ustnej, gardła, dziąseł – rozcieńczony sok może posłużyć jako płukanka
  • Łupież i inne problemy skóry głowy – wywar z babki lancetowatej pomoże w walce z łupieżem, czy przetłuszczającymi się włosami.
  • Problemy z układem trawiennym – wywar z suszonych liści babki lancetowatej można stosować również przy biegunce czy chorobie wrzodowej żołądka. Zaleca się 1/2 szklanki tego naparu 2-3 razy w ciągu dnia.
  • Infekcja dróg oddechowych, przeziębienie – z racji na fakt, że babka zwyczajna posiada właściwości wykrztuśne, a także skutecznie zwalcza uporczywy kaszel i katar, warto zastosować ją w przypadku przeziębień. Kilka łyżeczek z soku w ciągu dnia powinno pomóc choremu.
  • Opuchlizna – obłóż opuchnięte miejsce liśćmi babki lancetowatej, a już po kilku godzinach zauważysz różnicę.
  • Wysypka, wypryski i liszaje – i na koniec coś dla urody. Maseczka z liści babki lancetowatej poprawki wygląd i kondycję naszej skóry.

Pamiętaj, aby wszelkie decyzje związane ze zdrowiem zawsze najpierw konsultować z lekarzem. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, odwiedź go i porozmawiaj na ten temat.