Tragedia wydarzyła się 23 stycznia w jednym z mieszkań w Lubinie. Uwagę sąsiadów zwrócił pan Wojciech (38 l.), który po powrocie z nocki w kopalni nie mógł dostać się do swojego mieszkanie. Wezwał policję, a ta ślusarza. Prawda okazała się przerażająca. W środku znaleziono ciało 13-miesięcznej Laury. 12-letnia Emilka i matka dziewczynek, mimo licznych, poważnych ran jeszcze oddychały. Ostatecznie jednak przeżyła tylko kobieta. 12-latka zmarła po kilku godzinach w szpitalu.

Na ciałach dziewczynek odkryto liczne rany kłute i cięte. Podobne obrażenia miała 32-latka. Prawdopodobnie miało to być tzw. rozszerzone samobójstwo. Dzieciobójczyni usłyszała zarzuty podwójnego zabójstwa. – Została przesłuchana, złożyła wyjaśnia i przyznała się do zabicia swoich dzieci – mówi Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prokuratury okręgowej w Legnicy. Nie ujawnia jednak szczegółów jej wyjaśnień. Posiedzenie w sprawie tymczasowego aresztu odbyło się jeszcze w szpitalu. Sąd zadecydował, że tymczasowy, 3-miesięczny areszt kobieta spędzi na obserwacji psychiatrycznej. Wiadomo, że już wcześniej miała skierowanie do poradni psychiatrycznej.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Fakt24, znajdująca się w izolatce Natalia W. była cały czas przypięta do łóżka pasami w obawie, że spróbuje targnąć się na swoje życie. Do jednej z pielęgniarek powiedziała: "Proszę mnie odpiąć, ja już nikomu krzywdy nie zrobię”. Podczas pobytu w szpitalu był u niej ksiądz i psycholog. 32-latka poprosiła także, żeby powiesić na ścianie jej sali krzyż. Tak też się stało. Z kolei podczas posiedzenia aresztowego miała zapytać policjanta, czy ma grzebień, bo chce się uczesać.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Bezpłatny  kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl