Ksiądz Adrian Kosendiak w marcu ubiegłego roku ujawnił szczegóły seksskandalu w jednej z wrocławskich parafii, którego miał być uczestnikiem. Na zamieszczonym w sieci filmie opowiada, jak proboszcz zaczął go dusić, a później rozebrał i zgwałcił. "Każdego dnia się modlę, żeby już nikogo więcej nie skrzywdził. Pamiętam to zdanie, które powiedział po wykorzystaniu mnie: nie martw się, jesteś w tej samej grupie, będziemy się spotykać częściej, przed tobą kariera, awanse. I tym myślał, że mnie kupi" – wspominał były wikariusz z Milicza. 

Po opublikowaniu wywiadu, arcybiskup wrocławski natychmiast odsunął proboszcza od obowiązków i rozpoczął postępowanie wyjaśniające. Niebawem jednak w sieci pojawiło się kolejne nagranie.Tym razem to ks. Kosendiak był oskarżany o proponowanie seksu nieletnim chłopcom. Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia udostępniania przez niego treści pornograficznych małoletnim. Sprawa rzekomego gwałtu dokonanego przez proboszcza została umorzona ze względu na przedawnienie (do gwałtu miało dojść w 1999 r.).

Tymczasem arcybiskup ukarał nie proboszcza, a ks. Kosendiaka. Specjalnie powołana komisja nie potwierdziła bowiem zarzutów byłego wikariusza. – Ksiądz arcybiskup po analizie dotychczas zebranego materiału nałożył na księdza Adriana Kosendiaka karę suspensy, czyli największą z możliwych kar, jakie biskup może ukarać duchownego – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego, abp Józefa Kupnego. Materiały dotyczące obydwu duchownych są jeszcze badane. W tej chwili były wikariusz nie może pełnić jakichkolwiek funkcji duszpasterskich. Ma też zakaz noszenia stroju duchownego. 

Poprosiliśmy o komentarz ks. Adriana Kosendiaka. Wciąż czekamy na odpowiedź.