Badacze uważają, że wyniki ich testów to przełom, który mógłby uratować setki tysięcy ludzi przed skutkami przewlekłych chorób. Dziwna technika, sprawdzona na myszach, chroni przed często występującymi alergiami, a nawet rodzajami przewlekłego bólu.

Naukowcy w swojej szczepionce wykorzystali powłoki białek wirusa mozaiki ogórka. Zostały one połączone ze strukturą białkową szczepionki przeciwko tężcowi, która pobudza system immunologiczny. Brytyjski zespół podkreśla, że konieczne są dalsze badania, by prawidłowo przetestować szczepionkę.

Jednak dermatolog z University of Dundee, dr John Foerster zaznacza, że „wykazano pozytywne wyniki w przypadku alergii na sierść kota i łuszczycy”. – Szczepionki mogą wykazywać działanie zapobiegawcze, co jest nadzieją dla choroby Alzheimera, ale również terapeutyczne, co oznacza, że mogłyby leczyć taką chorobę, jak łuszczyca – wyjaśnia.

W przypadku choroby Alzheimera białko, zwane beta-amyloidem gromadzi się w mózgu i powoduje jego uszkodzenia, co wywołuje zaburzenia funkcji poznawczych. Poprzednie próby kliniczne, w których pacjentom podawano przeciwciała, nie powiodły się. Jednak nowe badanie sugeruje, że szczepionki profilaktyczne mogą być formą leczenia, zanim choroba stanie się widoczna. Profesor Martin Bachmann z University of Oxford uważa, że szczepionka może być pomocna szczególnie osobom starszym, u których zazwyczaj rozwija się choroba.

Choroba Alzheimera to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Nie ma obecnie sposobu na powstrzymanie lub spowolnienie postępów choroby. Choć wyniki są obiecujące, konieczne jest przeprowadzenie prób szczepionki na ludziach i ocena jej bezpieczeństwa, by mogła w przyszłości zostać dopuszczona do użytku.