Każdy z nas używał dwustronnej gumki. Nie raz pewnie się zastanawialiście do czego służy jej niebieska strona. Lata praktyki wskazywały na to, że do rozmazywania absolutnie wszystkiego w wielkie plamy, których nie da się już usunąć żadnym sposobem, albo po prostu do robienia dziur w papierze.

Pojawiły się głosy, że przecież niebieska strona ma służyć do wymazywania tuszu z piór lub długopisów. To jedna z wersji. Czy prawdziwa, wie każdy, kto próbował tego dokonać.

Jaki jest więc sens istnienia niebieskiej strony gumki?

Obie strony gumki zdecydowanie różnią się budową. Pomarańczowa jest miękka i giętka, a niebieska jest sztywna. I nie bez powodu.

Tej pierwszej zazwyczaj używamy, kiedy piszemy w zeszytach i na zwykłych, cienkich kartkach. Niebieska strona gumki jest pomocna, kiedy przerzucamy się na papier o większej gęstości i grubości.

Tak więc, kiedy rysujemy lub piszemy coś w bloku technicznym lub na grubej pocztówce dużo łatwiej będzie nam użyć tej niebieskiej strony -  wymaga to dużo mniej tarcia i siły, niż kiedy ścieramy pomarańczową końcówką. I na pewno w tak grubym papierze dziury nie powstaną od razu - tutaj trzeba będzie się postarać.