Na występowanie obrzęku nóg mają wpływ również inne czynniki:

  • zbieranie się wody w organizmie
  • upały
  • zła dieta
  • brak ruchu

Gdy nogi bolą i puchną, warto sięgnąć po sprawdzony sposób naszych babć, czyli herbatkę pietruszkową.

Herbatka pietruszkowa

Posiekaj 5 natek pietruszki i wrzucić do wrzątku (pół litra lub litr wody – w zależności od tego, jak intensywny smak jesteś w stanie znieść). Im mocniejszy napar, tym lepszy efekt, ale wiadomo, jak każde lekarstwo tak i herbatka pietruszkowa do najsmaczniejszych nie należy… Jest za to bardzo skuteczna!

Całość należy pogotować na małym ogniu przez 5 minut, a następnie odstawić do wystygnięcia. Ewentualnie można poprawić jej smak dodając odrobinę miodu lub cytryny.

Teraz wystarczy ją odcedzić i można pić. Zalecana ilość to 3 szklanki dziennie. Przy okazji może uda się zgubić kilka kilogramów, gdyż herbatka pietruszkowa ma działanie moczopędne, zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Jest także bogata w przeciwutleniacze. Same plusy!

Masaż olejkami ziołowymi

Aby zmniejszyć opuchliznę możesz także stosować masaż z olejkiem. Aby go przygotować potrzebujesz 25 ml olejku rozmarynowego i 150 ml olejku z oliwek. Wymieszaj je ze sobą i nakładaj na nogi dokładnie wmasowując.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, unikaj stania w jednym miejscu lub siedzenia przez dłuższy czas. Prowadź aktywny tryb życia i staraj się ograniczyć spożycie soli i leków, które mają działanie moczopędne lub przeczyszczające.