Płytka nazębna to bardzo powszechnie występujący problem. Między innymi właśnie dlatego zawsze po jedzeniu należy starannie szczotkować zęby, aby usunąć z nich resztki jedzenia.

Okazuje się bowiem, że płytka nazębna może się pojawić niezauważalnie, zagrażając naszemu zdrowiu i dobrej kondycji naszych zębów i dziąseł. Jeżeli nie usuwa się jej regularnie, może stwardnieć i zmineralizować się, zmieniając się w kamień nazębny.

Na szczęście płytka nazębna może z łatwością zostać usunięta domowymi sposobami. Najważniejsze to zrobić to jak najszybciej, aby nie zmieniła się w poważniejszy problem.

Znaczenie dbania o higienę jamy ustnej

Jeżeli chodzi o unikanie komplikacji i chorób jamy ustnej, dbanie o czystość jest z całą pewnością najlepszą z opcji.

W czystej jamie ustnej bakterie nie mają szans na przeżycie. Zęby, które są często szczotkowane, są znacznie mniej narażone na infekcje, choroby oraz na namnażanie się szkodliwych bakterii.

Płytka nazębna – domowe sposoby, by pozbyć się jej naturalnie

Okazuje się, że płytka nazębna może zostać usunięta w sposób naturalny, bez konieczności sięgania po chemiczne środki, a nawet bez wychodzenia z domu. Opowiemy Ci o najskuteczniejszych sposobach:

1. Napar z bylicy drzewkowatej (artemisia arborescens)

Bylicę drzewkowatą znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością. Jest to roślina bardzo korzystnie wpływająca na zdrowie naszej jamy ustnej. Dzieje się tak, ponieważ działa jako naturalny środek dezynfekujący.

  • Przygotuj sobie leczniczy napar gotując łyżkę bylicy drzewkowatej w szklance wody. Używaj do szczotkowania zębów oraz do płukania jamy ustnej.

2. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to niedrogi i łatwo dostępny produkt, który każda pani domu ma w swojej kuchni.

  • Możesz wypłukać jamę ustną czystym octem jabłkowym a później wypłukać ją wodą.
  • Innym sposobem jest wymieszanie ze sobą wody i octu jabłkowego w równych częściach. Tak uzyskanym płynem płucz jamę ustną z rana i pod wieczór.

3. Napar ze skorupki orzecha włoskiego

Możesz płukać usta wspomnianym naparem lub zanurzyć w nim szczoteczkę do zębów, którą później wyszczotkujesz zęby. Postaraj się szczotkować zęby delikatnie, przez co najmniej 3 minuty.

  • Podgrzej skorupki orzecha w naczyniu z wodą.
  • Gdy całość zacznie wrzeć, pozostaw do zaparzenia na około 5 minut.
  • Pozostaw na kolejnych 15 minut do przestygnięcia, a następnie zastosuj.

4. Nasiona słonecznika

Aby usunąć płytkę nazębną i kontrolować jej narastanie, zagotuj garść nasion słonecznika z garścią kwiatów cytryny w szklance wody.

  • Gdy całość zacznie wrzeć, poczekaj około 3 minuty. Następnie usuń naczynie ze źródła ognia i pozostaw do zaparzenia.
  • Możesz używać tego płynu dowolną ilość razy w ciągu dnia, do płukania jamy ustnej bądź do szczotkowania zębów.

5. Świeża skórka orzecha

Skórka orzecha działa na Twoje zęby na dwa sposoby: wybiela je oraz działa przeciwbakteryjnie. Podobnie jak w przypadku poprzednich przepisów, przygotuj napar i używaj go regularnie jako alternatywna dla dostępnych w sklepie płynów do płukania jamy ustnej.

6. Soda oczyszczona

Ten niedrogi i łatwo dostępny środek jest polecany przez stomatologów do pielęgnacji jamy ustnej, ponieważ wykazuje właściwości dezynfekujące.