Kolęda 2017/18 - ile dać księdzu w kopercie?

Celem kolędy jest przede wszystkim modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie go oraz błogosławieństwo dla rodziny na najbliższy rok. Dla księdza wizyta duszpasterska to też okazja do bliższego poznania swoich parafian. Jednym ze zwyczajów, który panuje podczas kolędy jest również przekazywanie koperty z pieniędzmi. Właśnie tu pojawia się dylemat wielu osób - ile dać w kopercie dla księdza po kolędzie? I czy w ogóle powinno się dawać?

Zdania internautów są bardzo podzielone. Niektórzy uważają, że minimalna kwota to 100 zł, inni piszą, że nie dają wcale.

To, czy zdecydujemy się wręczyć księdzu kopertę podczas kolędy, zależy od nas. Podobnie sytuacja wygląda z kwotą, którą mielibyśmy ofiarować księdzu lub na kościół. W niektórych parafiach w ogóle odchodzi się od tego zwyczaju, jak widać po komentarzach internautów na forach.

Dwa lata temu reporterzy Faktu sprawdzili, ile pieniędzy księża dostają na rzecz parafii w kopertach. Jesteście ciekawi, jak to wyglądało w Waszym Województwie?

 1. Woj. Dolnośląskie – 50 złotych
 2. Woj. Kujawsko-pomorskie – 150 złotych
 3. Woj. Lubelskie – 70 złotych
 4. Woj. Lubuskie – 20 złotych
 5. Woj. Łódzkie – 50 złotych
 6. Woj. Małopolskie – 40 złotych
 7. Woj. Mazowieckie – 40 złotych
 8. Woj. Opolskie – 50 złotych
 9. Woj. Podkarpackie – 0 złotych (Zarządzeniem biskupa w tym województwie kapłani nie mogą pobierać od wiernych datków podczas kolędy. Gdy ktoś chce ofiarować kościołowi pieniądze, może dać na tacę.
 10. Woj. Podlaskie – 60 złotych
 11. Woj. Pomorskie – 40 złotych
 12. Woj. Śląskie – 70 złotych
 13. Woj. Świętokrzyskie – 100 złotych
 14. Woj. Warmińsko-mazurskie – 100 złotych
 15. Woj. Wielkopolskie – 20 złotych
 16. Woj. Zachodniopomorskie – 50 złotych