Jak usunąć kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego czyli żółtowo-brązowego nalotu to zabieg, który na NFZ możemy zrobić u dentysty. Jeśli jednak nie chcemy skorzystać z tej możliwości to możemy spróbować zrobić to samodzielnie w domu.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje przez sole i składniki mineralne, które znajdują się w produktach, które spożywamy. Chropowata powierzchnia natomiast staje się magnesem na resztki jedzenia i rozwijające się tam bakterie. Zbyt duży kamień nazębny będzie też powodem powstawania ognisk próchnicy, dlatego warto z nim walczyć

Co powoduje powstawanie kamienia nazębnego?

Między innymi picie kawy czy herbaty oraz napojów alkoholowych. Do tego dochodzi niedostateczna higiena jamy ustnej. Oczywiście również palenie papierosów jest przyczyną powstawania kamienia nazębnego.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Soda i sól

Wiele osób stosuje sodę i sól do usuwania kamienia na zębach. Jest to prosta naturalna metoda, którą zrobisz w parę minut. Wystarczy wymieszać łyżeczkę soli i łyżeczkę sody w szklance wody i włożyć do niej szczoteczkę. Następnie szczoteczką myjemy zęby, a następnie zwykłą pastą do zębów.


Cytryna

Musimy być ostrożni, kwas cytrynowy może osłabić żeby dlatego tą kurację nie można stosować częściej niż raz w tygodniu. Podgrzewamy szklankę wody i wyciskamy do niej sok z połówki cytryny. Następnie płuczemy taką mieszanką usta przed pójściem spać i myjemy zwykłą pastą do zębów.

Woda utleniona

Usuwa kamień i wybiela zęby. To prosta domowa kuracja. Wystarczy 1/4 szklanki ciepłej wody i 2 łyżki wody utlenionej. Mieszamy ją z wodą i dobrze płuczemy usta, a następnie przepłukujemy jeszcze raz samą wodą.


Owoce

Niektóre owoce takie jak jabłka, melon czy truskawki doskonale dbają o zdrowie naszych dziąseł i przyczyniają się do usuwania kamienia nazębnego. Wystarczy wprowadzić je do swojej codziennej diety aby walczyć z osadzającym się każdego dnia kamieniem nazębnym.