Gdy napotkamy jakiś uraz kręgosłupa zazwyczaj jest on poważny, a przez to ćwiczenia wzmacniające odgrywają bardzo dużą rolę w zapobieganiu urazów. W dzisiejszych czasach dużo ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Na przykład gdy jesteśmy w pracy to siedzimy przy biurku, a w domu przed telewizorem lub komputerem. W ten sposób mięśnie naszych pleców diametralnie słabną, a przez to nie mogą utrzymać kręgosłupa w prawidłowej pozycji. W takiej sytuacji nawet zwykły ruch lub niepozorny upadek może wywołać poważny uraz.

Poniżej znajdziesz instruktażowy filmik, na którym utalentowany rosyjski chirurg pokazuje ćwiczenia, które jest w stanie wykonać każdy z nas. Przeznaczone są one zarówno dla ludzi mających problemy z kręgosłupem, jaki i dla tych, którzy nie cierpią z powodu bólu pleców, ale wolą się jakoś zabezpieczyć.

Uwaga! Jeśli masz poważne problemy z kręgosłupem, przed wykonaniem jakiegokolwiek ćwiczenia, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Niektóre ruchy, mimo iż są wspomagające dla większości osób, mogą okazać się niebezpieczne dla ludzi z deformacjami krążków międzykręgowych i lub jakimikolwiek innymi urazami.

No to zaczynamy! Połóż się na plecach, zrelaksuj i na przemian przyciągaj kolana do piersi. Następnie wyprostuj nogi i unoś je na przemian. Wszystkie ruchy wykonuj spokojnie, powoli i dokładnie. Aby zobaczyć wszystkie ćwiczenia obejrzyj poniższe wideo:

Źródło: youtube.com