W 80 do 90% przypadków afta atakuje powierzchnię błony śluzowej jamy ustnej i leczy się ją w ciągu kilku dni. Rzadko kiedy atakuje głębsze warstwy skóry.

Wikimedia Commons

Afty powstają z różnych przyczyn. Najczęściej jej źródła możemy się doszukiwać w niedostatecznej higienie jamy ustnej, wahaniach hormonalnych, niedoborze witaminy B12, wyżynających się ósemkach bądź chorobach układu pokarmowego. Warto więc zredukować czas gojenia się tego nieszczęsnego i bolesnego owrzodzenia. Oto 5 porad, które z pewnością Ci w tym pomogą:

#1 Niskotłuszczowy twaróg

W celu pozbycia się owrzodzenia możesz wykorzystać niskotłuszczowy twaróg. Połóż go na dotkniętym aftą obszarze na kilka minut i powtarzaj tą czynność kilka razy dziennie. Niektóre źródła podają, że dzięki tej metodzie afta znikała już po jednym dniu.

Wikimedia Commons

#2 Olejek z drzewa herbacianego

Nasącz wacik olejkiem z drzewa herbacianego, a następnie przyłóż go do afty. Ból powinien natychmiast ustąpić. Stosuj tę metodę 2-3 razy dziennie, aż afta zniknie.

Pixabay

#3 Papaja

Żuj kawałki papai, a zauważysz, że ból spowodowany owrzodzeniem błyskawicznie ustąpi.

Pixabay

#4 Sok z aloesu

Sok z aloesu idealnie nadaje się do walki z owrzodzeniami. Przepłucz nim usta, a bardzo szybko odczujesz jego kojące działanie.

Flickr

#5 Soda oczyszczona

Nanieś sodę oczyszczoną na obszar dotknięty aftą, a uciążliwe owrzodzenie bardzo szybko stanie się historią.

Pixabay

Powinieneś także pomyśleć o zmianie pasty do zębów.Wiele z nich zawiera tzw. laurylosiarczan sodu. Ten chemiczny składnik jest bardzo drażniący i może być powodem powstawania owrzodzeń we wrażliwych miejscach błony śluzowej jamy ustnej. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie korzystanie z past, które nie zawierają tego dodatku – zwłaszcza, jeśli jesteś osobą podatną na owrzodzenia.